Kas var spēku izskaitīt? Rīta Jalonena “Skaidrums”

thumb_44022_1430x530_0_0_auto
Jāņa Rozes apgāds. No somu valodas tulkojusi Maima Grīnberga

Par ko gan vēl nav uzrakstīta kāda grāmata? Ar ko šodienas lasītāju var pārsteigt? Ar trilleri, kurā ir neparedzami sižeta pavērsieni, kādu alternatīvu vēsturi vai nākotnes apokaliptisku vīziju, grāmatu – kalambūru?

Lai grāmata mani pārsteigtu vai vismaz radītu patiesu baudījumu, tās radītājam būtu jābūt pilnam drosmes. Tādas… skaidras, absolūtas pārliecības. Grāmatas lasīšanas laikā man būtu jārodas pilnīgai pārliecībai par to, ka grāmata ļoti patīk pašam rakstniekam. It kā pavisam vienkārši priekšnosacījumi, taču nereti, šķirstot grāmatnīcā (ne bibliotēkā, bet tieši šodienas grāmatu veikalā) kādu grāmatu, jūtos kā ātrās ēdināšanas restorānā. Līdzību nešķetināšu, ķeršos klāt pie tā, kas mani negaidīti iepriecināja. Paldies grāmatu izdevējiem, kas rūpējas par šo baudas izjūtu, nevis iebaro reklāmu, daudzskaitlīgus izdevējdrošus turpinājumus un klišejas.

Tas, kurš rakstot ir pieredzējis skaidrumu un redzējis, kā no melna laika atdalās gaisma, vārdu spēku nevar aizmirst.

Rītas Jalonenas “Skaidrums” ir grāmata, kuru nevaru ieteikt visiem. Es pat skaidri ieraugu vēl neizlasītas grāmatas pametēju, dzirdu komentārus par garlaicību, jocīgo ritmu. Taču man vienmēr ir patikušas grāmatas par jocīgām galvām un šķietami sajukušiem prātiem, kas nereti izrādās nedaudz un daudz skaidrāki par pārējiem. Ap grāmatas 30 lappusi jutu savelkamies tīklu (biju neglābjami tajā saķerta) un vēlāk izjutu skaidri vienojamies ar mani izjūtu, ko tik ļoti meklēju. Šī ir mana grāmata. Skaisti, savādi un skaudri tā atspoguļo dvēseles trauslumu un paradoksālo spēju izturēt. Ja lasītajā citu pēc citas atradīsiet līdzīgo, tā varētu kļūt par vienu no vismīļākajām grāmatām. Šī ir ļoti iekšēja lasāmviela.

Bez pārspīlējumiem… Es gaidīju dienas brīdi, kad beidzot tikšu grāmatai atkal klāt. Jutu savas elpas izmaiņas. Ilgojos un uztraucos, gluži kā domājot par tikšanos ar kādu. Un arī grāmatā pašā ir šīs stāsts. Rīta Jalonena stāsta to, ko Dženeta Freima jau ir izstāstījusi. Domāju tieši tādēļ viņa to arī darīja – tik ļoti savēju stāstu ir grūti neizstāstīt.

Dženeta Freima (Nene Dženeta Patersone Kluta) (1924-2004) – jaunzēlandiešu rakstniece, romānu, īsās prozas autore un dzejniece. Jaunajai, talantīgajai sievietei tiek nepareizi noteikta diagnoze – šizofrēnija. Šīs liktenīgās kļūdas dēļ Dženetai nākas piedzīvot ārstēšanas metodes, kas nevar neietekmēt personību. Piedzīvojusi vairāk nekā 200 elektrošoka seansu, laimīgā kārtā izbēgusi no lobotomijas, rakstniece tikai 1957. gadā, beidzot saņemot pienācīgu medicīnisku aprūpi, uzzina noteiktās diagnozes kļūdu. Regulāra turpmākā terapija mudina Dženetu pilnveidot savu talantu un kļūt par novērtētu vārdu pasaules literatūrā.

Tāds ir ārējais sižeta slānis, zem kura lasītājam ir iespēja iepazīties ar milzīgu iekšējo spēku, kas ļāva nepadoties un radīt. Grāmata, kā jau minēju, ir vairāk iekšēja, un lai arī pats dzīvesstāsts ir skaudrs, neparasts un pat šokējošs, iekšējā dziedināšana ir patiesais vēstījuma akcents. Un tas dziedina arī lasītāju.

Man centās uzlikt iemauktus ar divsimt septiņpadsmit elektrošokiem, taču arī pēc tiem man cauri strāvoja vārdi un domas.

Rakstot es meklēju nevis skatus uz ainavām, bet gan uz sirdi. Sakāmais ir tur..

Ja ir šādi meklējumi, ļoti iesaku grāmatu izlasīt. Grāmata stāsta par radīšanas (rakstīšanas) procesu, arī laikā, kad tas tika aizliegts (kādā no psihiatriskajam klīnikām), un vārdiem un domām bija jādzimst slepeni, lai vēlāk pārtaptu grāmatā, kas pārsteidz lasītāju un atklāj talantu, kas izlauzies pats… visam par spīti.

Ikvienas grāmatas pamatā ir kāds dzīves stāsts. Kādam šķitīs neparasti, ka Rīta Jalonena radījusi daiļliteratūras darbu, kas sniedz faktiskas liecības par reālu personību.

Pati autore saka to, ko šajā grāmatā var bagātīgi baudīt arī lasītājs:

..cik daudz saskares punktu var būt divās tik atšķirīgās dzīvēs..

romāns, kas stāsta par otra cilvēka dzīvi, ir daiļliteratūra, brīva izvēle, subjektīva aizņemšanās un iejušanās galvenā varoņa situācijā..

 

Grāmatā ir milzums simbolu, un neviens no tiem nav viennozīmīgs. Kļūdainā diagnoze sniedz papildu spēkus, tos nemitīgi atņemot. Jūra un ūdens laupa dzīvību (-as) un dāsni to sniedz. Vārdi un domas, kas neapstājas, alkst klusuma…

Man nav nekādas varas pār to, ko saku, vārdi un stāsti ir dzimuši jau kur tas laiks un nāk savā tempā. Vārdiem vajadzīgs ūdens, tā kustība, straumes spēks un pazemes atvari..

Paša spēku visvairāk baro klusums, kas valda tev apkārt..

 

Apliecinājums brīvībai. Būt tam, kas tu esi. Neticami asi dzirdēt un redzēt, un just, un atrast savu unikālo spēju noturēt līdzsvaru. Rast patiesi vērtīgo un audzēt to kā retu augu, nevis ļauties ciešanām un sāpēm. Apzināties nemiera impulsīvos resursus un miera iespējas. Vētrā ļauties plūsmai. Izdzīvot mirkļus.

Pieredze paliktu nepilnīga, ja es pie viņa neizģērbtos, un izģērbjas arī viņš, un mēs, divi kaili cilvēki, aplūkojam viens otru, esam pie mākslas galerijas sienas piekārtas gleznas, ko var saskatīt tikai ciešā tuvumā..

..vējš, kas ir cilvēkā, aizpūš vārdus īstajās vietās..

 

Pasaulē ir tik daudz neapzinātu, muļķīgu rīcību, cilvēku, kas kusli un nevarīgi noraugās, kā dzīvo citi un par saviem resursiem sen ir aizmirsuši. Iespējams, ir daudz noslāpušu talantu, kāda (varbūt paša?) noteiktu robežu.

..labākais pacients ir pakļāvīgs, viņam nav domu un jūtu, nav viedokļa ne par sevi, ne pasauli..

 

Grāmata ļauj saprast to, ka iekšējam spēkam nav beigu. Ar tā palīdzību ir iespējams radīt to, kas paliek pēc cilvēka fiziskas aiziešanas.

Ļoti iesaku noskatīties arī filmu par Dženetas Freimas dzīvi, balstītu uz pašas radītajām autobiogrāfiskajām grāmatām.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s