Tīrības cena. Normans Olers “Totālais skurbums: Narkotikas Trešajā Reihā”

lejupielāde.jpg
Izdevējs: Helios Kirjastus, no vācu val. tulk. A. Muitiniece un S. Ģibiete

Man ir skaidri saprotami iemesli, kādēļ manā grāmatu plauktā līdz šim nav bijusi atrodama grāmata ar Hitlera foto uz vāka. Šobrīd, atsaucoties izdevniecības “Helios Kirjastus” piedāvājumam, tāda ir iekārtojusies, gan bez vāka demonstrācijas… Kādēļ šodien būtu jāizdod grāmata, kas vēlreiz stāsta vēsturiskās šausmas? Un kāpēc šodienas lasītājam tā būtu jāizvēlas starp daudzām citām iepriekš izdotām? Domāju, tas ir jautājums, ko sev ir uzdevis arī grāmatas autors.  Kā atzīst Normans Olers, iespējams, paša eksperimenti ar dažādām narkotikām Vācijai kārtējā sarežģītajā, bet pavisam citā vēsturiskajā posmā (pagājušā gadsimta 90-tajos, uzreiz pēc mūra krišanas) arī pamudināja autoru ķerties pie pētnieciskā darba, radot ideālu formulu politiskam dižpārdoklim = vēsture + sensācija. Lūk, arī atbilde iepriekš uzdotajam jautājumam. Pats Olers nav vēsturnieks, kas, protams, jūtams un kas, starp citu, arī ir grāmatas izdošanas lielās tirāžas pluss.

Historiogrāfija ir ne tikai zinātne, bet arī daiļliteratūra..

Grāmatu atzinīgi novērtējis vēstures pētnieks Jans Keršavs, lielu ietekmi tās tapšanā sniedz Hanss Mommzems, kura atziņa par Hitleru kā vāju diktatoru arī ir viena no Normana Olera paustajām pamatdomām. Plaši izdevumi, starptautiska bestsellera statuss (interesants būtu pētījums par šī masu efekta motīviem un jēgu), īpaši radīti izdevumi. Piemēram, itāļu valodā tulkotajā grāmatā ir arī nodaļa par Musolīni – Morela „pacientu D”.

Autora radītajai ideālajai formulai varētu vēl pievienot raita un aizraujoša vēstījuma sastāvdaļu, kas patiesībā ir viena nozīmīgākajām detaļām, lai lasāmviela par sarežģītu un nopietnu tematiku plūstoši izietu tautās (vieta atkārtotam komentāram par jēgu…). Grāmatas nosaukumā korekti tulkotais „skurbums”, viņš arī „kaifs”, ir saistījis cilvēkus bez laika, naudas un politikas mēroga, un, iespējams, kāds, kurš ierauga Hitleru, izmocītu, saplosītām vēnām, pakļautu likumsakarīgai bojāejai, saskata šajā faktā ko attaisnojošu, mēģinot izprast atbildības par neiedomājamu skaitu cilvēku iznīcību motīvus. Narkotikas grāmatā apliecināta kā valdošā vara, kas padarīja atkarīgus gan vienkāršus civiliedzīvotājus, t.sk. mājsaimnieces, gan karavīrus, kas varēja, tām „pateicoties”, ilgstoši iztikt bez miega un izpildīt neizpildāmas pavēles. Karavīrs, kas var negulēt nedēļu, ir tikpat negodīgs, bet nepārspējams ierocis kā terorists – pašnāvnieks.

..Karš kā darbs..

Fakts – karā uzvar tas, kas beigās pārvalda debesis. Tam nepieciešams pareizais materiāls – viens no tērauda, otrs no miesas un asinīm, un tiem abiem jāsadarbojas nevainojami, jāiztur ilgāk, nekā to spēj ienaidnieks..

Grāmatu ir vērts izlasīt. Arī tādēļ, lai domātu šodienas paralēlēs. Hitlera cīņa par sociālu tīrību, viņaprāt, absolūtu kārtību ir neticami saderīgi savietojama ar šodienas paštaisnajiem mēģinājumiem šķirot sabiedrību, tajā pašā laikā groteski apliecinot absolūtu atbalstu vienlīdzībai un izvairoties no jebkāda veida diskriminācijas (pasarg’ Dievs!) un paužot acīmredzami neizprastu toleranci. Šodienas kontekstā varam mēģināt veidot secinājumus arī par ārējā tēla nozīmi sabiedrības suģestijā. Hitlera gaiši zilo acu skatiens, harizmātiskā spēja uzrunāt plašu auditoriju, spraigā enerģija, personības magnētisms (viss minētais viskrāšņāk pausts pēc kādas no neskaitāmajām devām…).

Netiktu gūtas uzvaras, ja ne pervitīns (un vēl heroīna brālēns, un vēl citi eksperimentāli sintētiski savienojumi). 3 diennaktis negulējuši un narkotiku uzbudinājumā gavilējoši vācieši iebrūk Francijā.  Kādas citas valsts kapitulācija…

Čehoslovākijas sagraušanā Hitlera personīgais ārsts piedalījās nepastarpināti. Valsts vizītē jaunā Reiha kancelejā slimīgais prezidents Emils Hāha (Emil Hacha) 1939. gada 15. martā ieradās vairāk vai mazāk piespiedu kārtā un lapu – de facto kapitulācijas aktu vērmahtam -, ko priekšā nolika vācieši, nevēlējās parakstīt. Viņu piepeši piemeklēja kolapss, un viņš vairs nespēja parunāt. Hitlers nekavējoties izsauca Morelu. Ārsts atsteidzās ar koferi un sagatavotām šļircēm, injicēja bezsamaņā guļošajam ārzemju viesim tik iedarbīgu līdzekli, ka tas pēc dažām sekundēm piecēlās kā no miroņiem un parakstīja dokumentu, kas apzīmogoja viņa valsts beigas. Jau nākamajā dienā Hitlers bez kaujas iesoļoja Prāgā.

Citēju šo fragmentu kā iespēju novērtēt vēstījuma stilu… un saturu, protams…

Viens no galvenajiem grāmatas pētnieciskajiem avotiem ir Hitlera personīgā ārsta Teodora Morela ieraksti dienasgrāmatā. Pirmā sastapšanās ar „pacientu A” bija liktenīga, tai sekoja veiksmīga gremošanas traucējumu ārstēšana un neskaitāmas „vitamīnu”, hormonu, dzīvnieku izcelsmes vielu devas,  līdz nepieciešamība pēc ārsta klātbūtnes kļuva absolūta. Tā nozīmēja tūlītēju labsajūtas atgriešanos, jaunu spēku un enerģiju. Ārsts – neveikls un nelaimīgs oportūnists bez atkāpšanās iespējām… Morels kļuva par Hitlera ēnu gan militārajās sanāksmēs, gan bunkuros, gan brīvdienās.

Ārsta darbs, ja to dara pareizi, gan miera, gan kara apstākļos vienmēr ir vadošs šā vārda vistiešākajā nozīmē.

Līdz seko abstinences sindroms…

Lasīšana rada jautājumus. Gana retoriskus… Mēs neviens nezinām, kā šodienas procesi un atkarības ietekmēs vēstures lappuses, kuras lasīs pēc 100 gadiem. Hitlera personība, enerģija un idejas vai reiha birokrātija? Narkotikas vai kumulatīvs masu efekts? Hitlers un Morels vai daudzi…

Eksperimenti ar ķīmiskām narkotikām, to ietekme uz radikāliem, visu pasauli izplosījušiem lēmumiem, necilvēcīgām uzvarām un iznīcībām – farmakoloģisks skatījums uz vēsturi. Tas ir šausminoši, no lasīšanas viedokļa – aizraujoši un neticami. Tieši tādēļ varu aicināt vēlreiz pēc iespējas plašākam lasītāju lokam atsaukties uz kādas dienasgrāmatas (grāmatā gan netrūkst ļoti daudz citu atsauču) rosināta pētījuma izlasīšanu. Kaut lai rosinātu kritisko domāšanu. Un to darīt vienmēr ir vērts.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s