Tie esam …cilvēki. Prāts, stratēģijas un sirds.

BeFunky-collage.jpg

Janvārī paspētais ir nedaudz skumjš un ironisks. Cīņa ar jēgu un bez tās, kas noved pie pārsteidzoši līdzīga iznākuma…

Kā apgalvo autors vienā no izlasītajām grāmatām, vislabākā cīņa ir tā, kas nav notikusi…

Fonā ierakstam skatos „Russian Doll” un iesaku arī to. Prāta iztukšošanai varenlabs palīglīdzeklis.

Par izlasīto…

Sākšu ar Roberta Grīna „Karš. 33 stratēģijas”.

300x0_cover.jpg

Izdevējs: Zvaigzne ABC, no angļu val. tulk. N. Pukjans

Šī grāmata ir mana kabatas grāmata jau vairākus gadus (arī formāta dēļ).  Tā ir īpaši vērtīga visiem emocionālajiem un, iespējams, par daudz atklātajiem, visiem tiem, kas pārvērtē personisko redzējumu un mēdz kāpt uz tiem pašiem grābekļiem. Var pastrīdēties par vēsturiskā faktu materiāla (kurš gan ir interesants) nozīmi, bet pašas stratēģijas tiešām ir vērtīgas un reālajā dzīvē izmantojamas. Starp citu, pirms vairākiem gadiem meklēju kādu resursu, kas palīdzētu man nozīmīgās cīņās uzvarēt, šo grāmatu iegādājos ļoti apzināti un varu apstiprināt tās noderīgumu. Jāatzīst –  tajā ir daudz manipulatīvu elementu, bet, saprotot savu vājumu atklātā cīņas laukā, novērtēju to attālināto ietekmi. Grāmata rosina domāt, sakārtot haotisko un rīkoties.  Grāmata ir citējama ik lappusē, tieši tādēļ periodiski pārlasāma.

Mainiet savu darbības virzienu.

Nedusmojieties uz muļķiem.

Neitralizējiet iebaidīšanu.

Virzieties uz mērķi pa aplinkus ceļiem.

Pārvietojiet kauju uz citu teritoriju.

Pārcirstais mezgls atraisīsies pats no sevis.

Vilinot pretinieku iekšā slazdā, vienmēr gādājiet, lai viņš iedomājas, ka pilnībā kontrolē situāciju. Viņš trauksies uz priekšu tik tālu, cik vien jūs gribēsiet.

Atbrīvojiet telpu manevriem.

Migla neļauj saskatīt objekta krāsu un formu.

Rīkojieties šķietami nesaprātīgi.

 

Grāmata iekšēja spēka un viltības nostiprināšanai. Tikko atkārtoti iznākusi ir arī autora „Vara. 48 varas likumi”, neesmu vēl paspējusi iegādāties.

Janvārī atzīmēju arī Umberto Eko dzimšanas dienu. Biju ļoti iepriecināta par dāvanu.

img806_87.jpg

Īsas esejas par visu. Brīnišķīga humora izjūta. Daudz interesantu faktu. Gan par to, kā izsaukt taksi un kā komunicēt ar taksistu dažādās pasaules vietās, un, jā, arī par to, kā ceļot ar lielu gabalu kūpināta laša, kas var izvērsties visai dārgā piedzīvojumā. Par rakstniecības paņēmieniem (kā tad bez tiem?), par saskarsmes atšķirībām. Esejas par izdzīvošanu mainīgajā pasaulē, par vērtībām, kas zūd un kas nāk zudušo vietā. Par sabiedrību. Par birokrātiju. Par cinisko un skumjo arī. Grāmata ir kā neaizmirstamas sarunas ar autoru. Vērtīgas, dzirkstošas, ironiskas. Lai arī kļūst visai skumji par nenovēršamajām un graujošajām izmaiņām pasaulē, visu izšķir attieksme pret notiekošo.

Šī varētu būt lieliska grāmata, lai iepazītos ar Umberto Eko kā personību, talantīgu rakstnieku, zinātnieku un filozofu, izlasītais vedina lasīt arī citas autora grāmatas. No sirds iesaku! Kolosāla grāmata, ar kuru atpūsties un nodarbināt prātu vienlaicīgi.

2 daiļliteratūras grāmatas, kas arī parīvēja prātu un emocijas.

Emmas Hīlijas romāna „Elizabete ir pazudusi”

9789984237091_21.jpg

Jāņa Rozes apgāds. No angļu valodas tulk. R. Punka

galvenā varone Moda ir pārliecināta, ka viņas draudzene Elizabete ir pazudusi. Situācija šķietami gana prognozējami šķetināma, ja vien… Moda ir gados, pamazām zaudē atmiņu, piedzīvo neskaitāmus murkšķa dienas elementus; viņas apgalvojumi izšķīst pret to, ko viņa nezina, jo ir aizmirsusi. Lasot mainīju savu attieksmi pret Modu vairākkārtīgi – no sākotnējas līdzjūtības līdz vieglai aizkaitināmībai (ko gan vairāk izjutu saistībā ar sižeta risinājumiem). Tik daudz pierakstu, lai neaizmirstu, bet pats svarīgākais – paliek nepierakstīts. Šo „kāpēc?” dēļ diemžēl līdz galam nenoticēju notiekošajam, kas, manuprāt, ir galvenais iemesls, lai grāmatu nenovērtētu ar visaugstāko vērtējumu. Sižeta līnija, saistīta ar Sūkiju, – ļoti dziļi nospiedumi ģimenē, motīvi – neskaidri… Nobeigums, kas arī var mainīt kopējo priekšstatu par grāmatu, samocīts…

Taču grāmatas noskaņa radīja ļoti reālistisku iespaidu. Smadzeņu traucējumi, ar tiem saistītas saslimšanas droši vien ir vissmagākais, kas ar cilvēku var notikt… Sevis zaudēšana, neizpratne par apkārto notiekošo – tā pamazām zaudējot spēju adekvāti izjust realitāti. Ļoti skumja ir iejušanās slima cilvēka prātā, līdzcilvēku grūtajā blakusceļā. Ja sižeta risinājumus pieņem kā fonu tam, kā tiek atklāta Moda, viņas vecuma un slimības provocētās problēmas, tuvinieku sāpes, tad grāmatu varu ieteikt minētā labākai izprašanai. Modas centieni atrast sev tuvos viņu pietuvina pašas izzušanai… Bez jebkādas detektīvintrigas. Jo skumjāk…

Vislielākais grāmatas trūkums, kuru tvēru ļoti subjektīvi, ir noslēpumi, kuri tādi varēja nebūt un kuri, šķiet, pat tādi nebija, ja ne vien cilvēku, ar tiem saistīto, milzīgie problēmu slāņi. Grūti bija rakties tiem cauri un patiesi iemīlēt varoņus…

Savukārt Golnāzas Hamešzādes Bundes Nāhidu izjutu caurumcauri jau no pirmās grāmatas lappuses. Dziļi personisks, skaudrs un, lai arī citai mentalitātei nekad līdz galam neizprotams, ļoti īsts sievietes cīņas stāsts. Cīņu ir daudz. Personisku, ārēju, ar dziļu jēgu, bezjēdzīgi netīkamu. Un nemitīgu. Bez atelpas.

„Tie bijām mēs”

9789984237169_141

Jāņa Rozes apgāds. No zviedru valodas tulk. J. Pētersone

galvenā varone nu ir gūstekne pašas slimajā ķermenī. Paredzamā drīzā aiziešana provocē atmiņu ielaušanos tagadnē, lai gan tik smagi izdzīvota pagātne nekad tā īsti nav bālējusi. Tik nepareizs liktenis ar tuvāko un pašas atkārtotajiem izaicinājumiem nāves briesmām. Bēgšana no revolucionāru vajāšanas Irānā liek doties Nāhidai, viņas vīram un meitiņai bēgļu gaitās uz Zviedriju. Tur līdzās ir pagātnes rēgi, pārrautas saknes un neiespējama ieaugšana citā zemē.

Es skatos ziņas. Uz visiem tiem bēgļiem, kur straumēm šķērso jūru. Padomā, kā pasaule ir mainījusies.. Un tie, kas nokļūs galā, domā, ka viņi ir sasnieguši ceļa galu. Es gribu viņiem pateikt, ka ceļš ir tik tikko sācies. Bēgšana ir iekļuvusi jūsu asinīs, tā tiek nodota jūsu nedzimušajiem bērniem, un ar laiku tā jūsos augs lielāka, kā audzējs.. Tas, no kā jūs bēgāt, ir jums līdzās.. Nekas nepazūd,  un viss tiek nodots mantojumā.

Man šķiet, nāve allaž bijusi man līdzās..

Iespējams, grāmatas spēks ir valodā. Arī tā ir cīņa. Izteiksmes veids ir tieši tik  koncentrēts un skops, cik dziļas un bezizmēra ir Nāhidas ciešanas. Var līdz galam neizprast Nāhidas šķietami egoistiskās rakstura izpausmes, sarežģītās attiecības ar meitu, bet, ja lasītājs kaut tikai pamēģina izjust to, kā viņa cīnījusies par to, kas nekad nav bijis taustāms un reāls, – par brīvību, un kā liktenis šajos centienos ir viņu nemitīgi atsviedis prom, varbūt kādam arī izdodas atrast citu raksturojumu jau minētajam egoismam. Slēpšanās. Bailes zaudēt vienīgo cīņas vērto. To, kas kā vārgs asns izdīdzis no pašas, – meitu, meitas meitu un viņu abu tiekšanos pēc tā, kam Nāhida pati diemžēl ir zaudējusi. Zaudējuma pieņemšana savukārt ir viens no veidiem, kā uzvarēt.

Romāniem tiek piedēvēti dažādi žanri. Šo varētu dēvēt par spriedzes romānu. Jo nekas nav nospriegotāks par iekšēju pretsparu ārējiem ievainojumiem. Kulminācija, protams, ir zināma jau iepriekš – kaut kad šim nospriegojumam ir jāpārraujas. Apziņa, ka nekas nebeidzas ar kāda nāvi, ir mierinoša un reizē arī ikviena vientulību apliecinoša.

Katra grāmata, kurā atklāts atšķirīgs no ierastā (lai gan arī tas), bet ļoti personisks pieredzes materiāls, ir liels pārdzīvojums man kā lasītājam,… kā cilvēkam. Un pēc šādu grāmatu izlasīšanas esmu patiesi laimīga par iespēju ielūkoties citos likteņos, dzidrāk paskatīties uz savu dzīvi un iegūt, iegūt, iegūt…

Un nobeigumā citāts ne no grāmatas:

Kas kopīgs laikam un morālei? Nosacītība. Abi saistīti ar personisko pieredzi. ©Russian Doll

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: