Augusta lappuses. Kalni, skaists neprāts, šahs un mīlestība

BeFunky-collage

Kaut kad, nupat, neatceros – kur (nu…kaut kur, kur ar skārieniem tiek ātri klāt) izlasīju jautājumu par to, vai grāmata atrod lasītāju, vai otrādi… Manā dzīvē tās ir nemitīgas ķerenes. Te grāmata ir nejaušs līdzbraucējs, te tā gluži telepātiskās nojausmās tiek uzdāvināta, te es dzenos tai pakaļ. Šomēnes apzināti, ar izteiktu plānotāja rūpību sekoju līdzi Perekam latviešu valodā (tulkotāju varoņdarbs, man šķiet!!!) un Juzefovičas atbraukšanai uz Rīgu. Diemžēl saslimu tā, ka no gultas piecelties nevarēju…:( Bet pie abām grāmatām laimīgi un ātri tiku, un nu tās ir manu apetīti nomierinājušas – par vienu varu teikt – unikāla!!!, par otru – tiešām forša, iesaku)… Augusta krājumā ir vēl. Īsi (man nesanāks) un pēc kārtas.

Sākšu ar augusta sākumā lasīto, kā paši grāmatas izdevēji to dēvē, pieaugšanas stāstu.

Paolo Konjeti “Astoņi kalni”

300x0_astonikalni_978-9934-0-7623-7

Izdevējs: Zvaigzne ABC, tulkotājs uz vāka:)

Lirisks romāns par divu zēnu tapšanu vīros un viņu līdzīgo un atšķirīgo pasaules uztveri. Grāmata par to, kas notiek, kad Kristofers Robins pazūd aiz apvāršņa. Droši vien, ka šīs grāmatas atnākšanu pie latviešu lasītāja ir ietekmējusi Elenas Ferrantes sāgas popularitāte, un, jā, grāmatā arī izteiksmīgs tēls ir Itālijas ainava, tikai šoreiz nevis labirintiem līdzīgās vecpilsētas ieliņas, bet kalni visā to cildenumā un neietekmējamā varenībā pār cilvēku. Milāna un Alpu ciemats kā pretstati. Grāmatā ir daudz vientulības, kas, iespējams, organiski sasaucas ar jau minēto kalnu tēlu. Daudz iekšēju cīņu un no banalitātēm attīrītu attiecību modeļu (vecāki: bērni; sieviete: vīrietis; vīrietis: vīrietis utt.). Liela nozīme galveno varoņu Pjetro un Bruno dzīves modeļa izvēlē ir tēviem. Abu dzīves stratēģijas nosaka gan izdzīvošanas, gan kalnā kāpšanas principi – izvēles, kas pāraugušas apsēstībā, nevar neietekmēt zēnu pieaugšanas scenārijus, arī to pamatos ieslēptos aizvainojumus… Par tiešām skaistu elementu sauktu dzīves un dabas paralēļu sasaisti. Daudz skaistu metaforu, kas rada sapņainu, niansētu un šifrējamu noskaņu. Dzīvē vienmēr atradīsies ko salīdzināt ar neprognozējamiem kalnu ceļiem, sastingšu skaistumu vai biedējošu lavīnu.

Man pietrūka dinamiskuma, galvenajiem varoņiem dreifējot un apaugot ar bārdu – itin laba lasāmviela pirms gulētiešanas. Varētu ieteikt šo grāmatu tiem, kas vēlas nostiprināt skaidrojumu jēdzienam “nostalģija”.

Olivjē Burdo “Gaidot Bodžanglu”

9789984236742_30.jpg

Jāņa Rozes apgāds. No franču val. tulk. I. Šmite

Grāmata, kas mani aizkustināja. Ļoti.

Ir manā lasīšanas pieredzē grāmatas, kuras pēc izlasīšanas vēl turu rokās un glaudu. Šo arī. Mīlestība, dzīve ārpus prāta, augstākās vērtības, t.i., laimes izjūtas, baudīšana ilglaicīgāk nekā ierasts, bet mūžības mērogā – to pašu mirkli… Apliecinājums tam, ka neprāta samērīga deva var krāsot dzīvi, taču cilvēkam ir raksturīgi, piemērojot sev, to pārsniegt… Iedvesmojoša un ļoti skumja grāmata, turklāt abas noskaņas viena no otras neatkāpjas visā lasīšanas laikā. Grāmata – verbāla džeza improvizācija bērna aranžējumā. Kad sāku lasīt, es grāmatu aizvēru uz ilgu laiku. Tā gadās. Sāc lasīt un saproti, ka vēlies pavisam citu ievadu. Aizmirsu. Un atvēru kādā no saulainajām, brīnišķīgajām dienām, kas tomēr bija izvērtusies visai nelāga, un te nu tā bija – grāmata – svētki, grāmata, kas saka – pārstāj gaidīt, jo neeksistē nākamās dienas garantijas. Un tas, ka dzīvei pietrūkst krāsu, ir tikai krāsotāja kūtrums vai neizkopts talants. Ķeries klāt! Kaut kur jau biju sastapusies ar māmiņu un tēti – varbūt Zeldas un Ficdžeralda dueta skanējumā… Lasot es zināju, ka tas beigsies tā…, un šķiet, ka to zina ikviens, kam šī grāmata patika. Ļoti ceru, ka puika dzīvo laimīgi un …ilgi…

Augustā atsaucos arī ieteikumiem.

Vīrs ieteica beidzot ķerties klāt Vladimiram Nabokovam (un tam īstajam, nevis “Lolitai”, kuru, starp citu, savos padsmit lasīju divas reizes pēc kārtas…:)). Izlasīju

“Lužina aizsardzību” (latviski brīnišķīgi T. Jarmolinskas tulkotu) un “Mašeņku” – jau paša autora dzimtajā.

f8bc84e7-8957-4449-9911-ee91fc075fc3.jpgecf4c788d9.jpg

Klīstot gar ne tik pieprasītajiem krievu klasikas plauktiem bibliotēkā, tā arī neatradu latviešu valodā neko citu, tikai minētās abas…

Izlasītās ir dažādas, ļoti jaudīgas grāmatas – no tām, kas uz palikšanu. “Lužina aizsardzība” ir grāmata – rēbuss, turklāt ieteicams šo to zināt par šaha spēli, pirms ķeraties klāt lasīšanai. Izklāsts īsais: teikums numur viens:

Visvairāk viņu pārsteidza tas, ka, sākot ar pirmdienu, viņš būs Lužins. Viņa tēvs – īstais Lužins…

 ir ārkārtīgi nozīmīgs. Pie tā ir jāatgriežas tieši tad, kad izlasāt grāmatas pēdējo teikumu. Tas par kompozīciju. Saturs: kāds puika palēnām, paslepus atklāj sevī kaislību pret šaha spēli, kuru tam iemāca spēlēt krustmāte. Un brīdī, kad dēla spējas atklāj arī Lužins vecākais, šaha spēle pārmāc visu zēna, vēlāk jau pieauguša vīra dzīvi. Pasaules apceļošana, nepārspējama šaha spēle lielākajās Eiropas un pasaules valstīs. Ārējie apstākļi ir spocīgs, pravietisks fons visam, kas risinās Lužina prātā. Mirst māte, tēvs, kura grāmata par talantīgo, no dzīves pāragri aizgājušo šahistu tā arī netop uzrakstīta. Lužins sastop savu nākamo sievu, krievu emigrantu vienīgo meitu brīdi pirms kārtējā ļoti nozīmīgā turnīra. Un tieši tad arī lasītājam kopā ar Lužinu ir jāspēlē šahs. Un vēl tad, kad izšķirošā spēle paliek nepabeigta. Tomēr kaut kad izdarīti gājieni prāta labirintus neatstāj, un mokošas atmiņas, šaha spēļu neskaitāmas kombinācijas stājas ikdienas domu ritma vietā. Brīdinu, ka tieši ar grāmatas nobeigumu lasītājam ir ko pastrādāt. Lasīšana nav vienkārša, bet ir ļoti aizraujoša un biedējoša. Grāmata tiem, kam patīk lasīt par apsēstībām un to smalko anatomiju.

Arī “Mašeņkā” ir daudz iekšēju monologu, cīņu un pretrunu. Tomēr šajā grāmatā dominē tik skaisti savijumi, brīnumaina, pakļaujoša valoda un tēmas virsotne – mīlestība -, kas padara to par pavisam citādu, šķiet, pat citam autoram piedēvējamu darbu. Ļoti poētisks stāsts par to, kā krievu emigrants ceļo skaistus mīlestības atmiņas ceļus – vistīrākos un vislaimīgākos – un tā arī neļauj tiem ietiekties šodienas realitātē, bēgot no atkalsastapšanās ar meiteni, kas dāvājusi galvenajam varonim neizmirstamo un nu kļuvusi par cita vīra sievu. Mīlestības atklāsmes nelīdzinās karstas dienas noslēgumam ar svelmainu saulrietu, zināt,.. tādās pilnbrieda kaislību pulsācijās…, šeit paustais ir maigs, nedaudz miglains, bet silts un pamodies rīts, kas sola visskaistāko dienu – tik pilnu gaismas un īsu…Starp citu, viens no autora meistarīgajiem paņēmieniem ir likt lasītājam nepacietībā trīties, nevarot sagaidīt satikšanos ar Mašeņku… Nobeigums mani pārsteidza, bet vēl jo vairāk nostiprināja vēlmi turpināt savu pazīšanos ar autoru.

Sju Monkas Kidas “Bišu slepeno dzīvi”

29e0c382-bb16-4cc5-ae8d-dd83883d5deb.jpg

Zvaigzne ABC, no angļu val. tulk. I. Strautiņa

 

meita man bija ieteikusi jau sen. Un pat slepeni novietojusi starp grāmatām, kas tiek lasītas. Tad nu beidzot atsaucos arī šim aicinājumam. Un patiesi priecājos grāmatu lasīšanai piedāvāt arī citiem – tā ir mīlestību apliecinoša, gaiša grāmata par izturību, spēku, ģimenes saikni, kas sarauta ir sasienama, nevis neatgriezeniski plīsusi. Lilijai Ovensai ir tikai četrpadsmit, bet viņas īsais ceļš škiet jau kāda visas dzīves cienīgs. Viņa ir zaudējusi māti un kopā ar savu aukli Rozalīnu bēg no sava tirāniskā tēva. Lai atrastu… nu, paši zināt – ko… Notikumi risinās Dienvidkarolīnas sešdesmitajos, kad rasistiski noskaņoto ASV iedzīvotāju agresija ir pieaugusi vispretīgākajās tās izpausmēs. Un, lai arī Lilija nav tumšādaina, viņas patiesie draugi un uzticamākie sabiedrotie tādi ir. Tā ir vēl viena cīņa, kurā nav bēgšanas iespēju… Man šķiet, grāmatas par brīvību un cīņu par savām tiesībām ir jālasa tieši pusaudžu vecumā, un, ja meita mammai iesaka to lasīt un kā mīļāko grāmatas varoni min Maiju, – tā vien gribas savu bērnu no sirds samīļot vēlreiz…

Tā… Perekam un Juzefovičai lai tiek nākamais ieraksts… 🙂

Advertisements

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: