Jūra un apavi. Fils Naits “Apavu vīrs”

9789949610211_15
Izdevējs: Helios Kirjastus Oü. Tulkojusi Krista Strode

Jūra līdz ceļiem. Tā parasti saka par nepieredzējušajiem un pārdrošajiem. Iespējams, tā saka tie, kas sen vairs ūdenī nekāpj vai nekad nav to darījuši, baidoties no samirkšanas. Tomēr tiem pārdrošajiem bieži vien pasaule pati nāk pretim. Tiem, kas uzticējušies savam sapnim un spītīgi atsacījušies no tā atteikties arī tad, kad ceļš uz to šķiet neiespējams.

..lai visi citi sauc tavu ideju par traku, bet tu turpini tiekties uz to..

 

nike_1
Fils Naits un… apavi

Ļoti apbrīnoju pacietīgos un neatlaidīgos. Tādus, kas ceļā uz mērķi uzticas, nezaudē cilvēcību, redz vērtību un nesarauj saites.  Tas, ko piedzīvojis Filips Naits sava zīmola izauklēšanas procesā, ir izturības paraugābece. Naita dzīvesstāstu ātri vien apzīmogo ar “amerikāņu veiksmes stāsta” titulu, tomēr multimiljardiera pārtapšanā no ierindas amerikāņa, kuru iedvesmo skriešana, līdz magnāta izpratnei par dažādu varu attiecībām ir daudz atklāsmju par to, cik svarīgs ir sistemātisks un nerimstošs darbs, kustība, aktīva rīcība pēc kārtējā šķēršļa, kas draud sagāzt visu rūpīgi veidoto. Un samērā pabiezajā grāmatā, kas, starp citu, ir ātri lasāma, jo autora aizrautība ir ļoti lipīga, šādu šķēršļu aprakstu netrūkst (faktiski no vāka līdz vākam, un daudzviet laika, īstā cilvēka, ideju, nosapņotu elementu sadure šķiet neticama). Nepadodas tas, kurš patiesi grib un tic. Labi, ja blakus ir tikpat dedzīgi sabiedrotie. Starp citu, Filips Naits ir pratis arī to, ko daudzi dažādu iemeslu dēļ nedara – viņš apzināti pulcēja sev apkārt dedzīgos un iedvesmojošos un izvairījās no tiem, kuru ietekme šķita enerģiju atņemoša, pat kaitnieciska un naidīga. Tikko klausījos vienu audio lekciju, kurā tas tika izcelts kā viens no pamatiem veiksmīgajiem izrāvieniem un izvēlēm cilvēka dzīvē – pārtraukt attiecības ar tiem cilvēkiem, kuru īpašības nav tā vērtas, lai pārņemtu sev, jo cilvēks mēdz kopēt līdzās esošo sabiedrību.

Un tātad “Nike” (viss ģeniālais ir vienkāršs un reizēm…nosapņots…) – viens no pasaulē zināmākajiem zīmoliem. Fils Naits – viens no pasaules bagātākajiem cilvēkiem. Būdams students, skrējējs un sapņotājs, viņš aizrāvās ar kādu Traku Ideju. Aizceļojis uz Japānu, viņš dodas meklēt iespējas īstenot Ideju. Fils Naits savu karjeru sāk kā japāņu skriešanas apavu pārdevējs. Un sākotnējā lete ir automašīna.

nike_3
Tiger – apavi, ar kuriem aizsākās Trakās Idejas ceļš

Tomēr Trakās Idejas mērķis bija sasniegt to, ar ko aizrāvās ne tikai prāts, bet arī sirds un ķermenis. Tas nekas, ka pirmā biroja telpās ir jāstrādā siltā apģērbā, jo naudas, lai iestiklotu logus nepietiek. Daudz kam nepietiek, bet ar neatlaidību, skrupulozu darbu, nepadošanos pietiek, lai ceļā uz panākumiem paspiestu roku arī veiksmei. Nekas šajā ceļā nav gludi – ir nežēlīga konkurence, pat naids, stratēģijas, kas līdzinās karadarbībai. Noteikumi tiek pārkāpti, un tikai tā var īstenot Trakas Idejas, kas kalpo cilvēkam. “Nike” ir gandrīz katrā mājā. Tajos skrien, iet, pastaigājas jauns un vecs.

Profesionāli memuāri, kas būs interesanti arī tiem, kas ar sportu un biznesu ir visai attālinātās attiecībās. Lai gan ..sportists ir ikviens, kam ir ķermenis, un vispār cilvēki pārāk lielu uzmanību pievērš skaitļiem.. 🙂  Grāmata nav tikai izcila zīmola tapšanas stāsts, tā stāsta par uzticību, vērtībām, misiju, ticību, skriešanu kā dzīves, tai skaitā darba filozofiju. Lasīšana līdzinājās tai neticamajai izjūtai, kad pirmoreiz dzīvē skati savām acīm šedevru, – nu,… ir citādi šos apavus tagad vilkt kājās – tie ir patiesi sāpīgi pārdzīvojumi, krīzes, neticami kāpumi, izcilas idejas. Un ģeniāla komanda. Tādu gan ap sevi pulcināt var tikai tas, kurš pats tāds ir .

nike_4
Viljams Bouermans – skrējēju treneris, Fila Naita partneris, apveltīts īpašām apavu maņām

Grāmatas oriģinālais nosaukums “Shoe Dog” ir idioma, kas attiecināma uz cilvēku, kurš pilnībā velta sevi tam, ko uzskata par VISU – apaviem, kas fiziski un mentāli sasaista cilvēku ar pasauli.

Grāmatā ir daudz atsauču uz austrumu filozofiju, dzenbudisma idejām – tās ir kustinošas un bezgalīgas, mana studiju laika mīlestība.

Iesaku visiem zīmola faniem, jaunajiem uzņēmējiem gandrīz obligāti, jauniešiem, kas gaida, nevis dod, visiem, kas skrien un neskrien, kas sapņo, mīl un uzticas.

Un tātad… tagad manā vistuvākajā apkārtnē ir jau aizsāktas grāmatas par Patiju Smitu, Kristianu Dioru un Džonu Krakaueru, kāpēju Everestā. Tā es nolēmu, lipinot savu šī gada Bullet Journal – pēc iespējas vairāk iedvesmas avotu…

3 Comments

  1. Njā.. Nu es neizvēlētos Krakaueru kā iedvesmotāju attiecībā par Everestu, bet, iespējams, viņš ir paveicis kaut ko ievērojamāku par kritiku (un lāgiem činkstēšanu) un lasīšanas vērtu citās jomās 🙂 Mani personīgi daudz vairāk iedvesmoja Bear Grylls stāsts par kāpšanu Everestā, tāpat Kammerlanders un Mesners (pēdējos divus savulaik izdeva AGB). Un tad vēl Jeffrey Archer “Paths of Glory” – literārā Džordža Malorija biogrāfija, kurš kopā ar savu pārinieku Everesta virsotni, iespējams, sasniedza jau 1924. gadā, bet diemžēl gāja bojā, un tādu 100% pierādījumu šim sasniegumam tā arī nav, ir tikai romantiskas teorijas.
    Bet nu var jau būt, ka esmu pārāk kritiska, un tev patiks Krakauera skatījums! 🙂

    Publicējis 1 person

  2. Jā, esmu par Krakauera stāstīto šajā gājienā lasījusi visai negatīvus komentārus. Starp citu, tas ir viens no iemesliem, kādēļ grāmatu lasīšanai izvēlējos. Paldies par citiem ieteikumiem! 🙂

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s