Pieneņpūkas anatomija. Havjers Mariass “Iemīlēšanās”

300x0_iemilesanas_webvaks

Cilvēki esot dabas kronis. Tāds dižs un varens veidojums, kam raksturīgas dziņas un jūtas, kas lien visos caurumos un pāri žogiem. Un tas esot gan skaisti, gan postoši. Vienlaicīgi.

Viena no manām vismīļākajām rotaļām bērnībā bija klasīšu lēkāšana. Viens, divi, pārlēcieni, atspērieni, solis lauciņā. Hop, hop, jautri un ātri! Toreiz, protams, nekādas alegorijas tajā nesaskatīju. Bet tās ir. Mīlestība, bailes, riebums, sarūgtinājums – sīki, viegli solīši šķir katru laukumu. Un spēle var sākties – neviens no mums nav aizliedzis to spēlēt atkārtoti visu dzīvi… Turklāt jo biežāki atkārtojumi, jo izplūdušākas robežas.

“Iemīlēšanās”- neparasts, cinisks un traģisks mīlestības stāsts, kas iesākas ar vērotājas pozīciju (un tāds ir Marijas tēls visā grāmatas vēstījumā – nez, tā ir bijusi autora iecere – radīt tādu ēnainu, samērā pasīvu galveno varoni, kas nemanāmi saplūst ar lasītāju? Iespējams.). Ir aina, kas tik raksturīga cilvēkam, vērotājam, – viņš redz ko ideālu (jo nav tajā iesaistīts pats) –  ideālu pāri. Diemžēl traģiskā negadījumā bojā iet vīrietis. Un viņa sieva kļūst par atraitni, savukārt Marija – par gluži negaidītu liecinieku faktiem, notikumiem, jūtām. Viņa varētu kļūt arī par labu tiesnesi visam notiekošajam. Tomēr jāatzīst, ka nozieguma un soda pingponga atsitienos vislabākais tiesnesis ir sirdsapziņa, kas reizēm spītīgi klusē vai arī ierunājas tad, kad runas spēki jau ir vāri un pabālējuši. Tik bieži ir tā, ka patiesības dziļumu izzināšana nekādus dzidros ūdeņus neizskalo, un tiesnesis var doties pats sav šaubu ceļu izcīnīt. Marijas tēls ļauj lasītājam izdzīvot Migela un Luisas, un Havjera mīlestību – katra atsevišķi, visas kopā, salīdzināt, sajaukt un līmēt.

..mēs nekad nevaram zināt, vai mums tiek teikta taisnība, pārliecināti varam būt vienīgi par to, kas nācis no mums pašiem, un pat par to ne vienmēr..

Pārsteidzoša grāmata – tā varētu tikt ekranizēta lieliskā spriedzes filmā, tomēr notikumu tajā nav daudz. Viss darbs līdzinās Venna diagrammai – nekas nav tik viengabalains kā sākotnēji varētu šķist, jo ikviens lasītājs pat vissatriecošākajā noziegumā saskatīs kopīgo ar tā veicēju, savukārt atšķirības ietver sevī jaunas shēmas. Kāpēc cilvēki, kas tādi nav, rīkojas kā apmāti muļķi? Un piepeši visapburošākā personība var izrādīties aukstasinīgs noziedznieks, kas nodarbojas ar pašiedvesmu un sev nemaz tāds vairs neliekas.

Kādam liekas, ka iemīlēšanās ir viegla kā pieneņpūka, kas plīvo skaidri zilu debesu un spožas saules izgaismotā fonā, tikai, ja pieneņpūku papēta ar mikroskopu, visi sazarojumi viņas lidojumu nebūt tik vienkāršu neparedz. Iemīlējies var nebrist otra jūtās, smalkjūtīgi un uzticīgi gaidīt (un sagaidīt) savu algu, tomēr var arī spēlēt klusas spēles, kas sver tik daudz, cik vissmagākais noziegums.

Iet gar malu un neiekrist – par briesmām to varētu attiecināt uz skaistu, bezrūpīgu likteņa dāvanu. Par mīlestību runājot, tāda iešana gar malu un nespēja iekrist tomēr ir samērā nožēlojama bradāšana pa dzīvi. Tad jau laikam labāk ir krist…

Cilvēki, cilvēki, eh… cilvēki. Kur mīlestība, tur ir cīņa, un tur arī nav tālu līdz noziegumam. Tikai daudzi tā arī netiek izdarīti (iespējams, pat nejaušības dēļ) un tieši tādas pašas nejaušības pēc – tomēr notiek, savukārt citi – rūpīgi pārdomāti un, kas neticami, šķietami – pat attaisnojami… Un vēl pieminams ir process, kas ir neizbēgams, – tā ir aizmiršana, samierināšanās, sadilšana…  Viss tam ir pakārtots, pat vissarkanākās kaislības. Tas ir skumji un mierinoši. Vienlaicīgi.

Iesaku grāmatu visiem, kas pazīst šaubas un izjauktu iekšēju ritmu. Lasītais nenomierinās, bet ļaus atpazīt un labāk izprast cilvēka trauslo varēšanu mīlēt un dzīvot.

..reizēm iztēlojos pasauli bez sevis, un tad mani pārņem bailes..

Piebildīšu, ka grāmatai ir ļoti neparasti lasīšanas dziļumi – kā virzība jūrā: sēklis, labs posms peldēšanai, sēklis, atkal dziļāks un, uzmanies!, – atvars…

Izdevējs: Zvaigzne ABC.  No spāņu valodas tulkojusi Dace Meiere.

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: