Sadursme. Terēze Anna Faulere “Zelda. Romāns par Zeldu Ficdžeraldu”

300x0_zelda

Tā nu mēs cīnāmies uz priekšu, laivas pret straumi, un tiekam bez mitas atgriezti pagātnē..

(F. S. Ficdžeralds “Lieliskais Getsbijs”.)

Frānsisa Skota un Zeldas Ficdžeraldu tēli nenoliedzami ir laikmeta (džeza, zelta… sauciet, kā vēlaties) vieni no spilgtākajiem raksturotājiem. Ņemot vērā ārišķās izpausmes, dažādas samērā klajas liecības (dienasgrāmatas, vēstules), laikmeta pēdu meklētājiem, iespējams, nav grūti vizualizēt, emocionāli izjust un mūsdienās piedāvāt elegantu izbraucienu ar laika mašīnu – vai tā būtu grāmata, vai, piemēram, viena no man ļoti mīļajām Vudija Allena filmām “Midnight in Paris”, kas ir īsts saldēdiens visiem sapņotājiem. Šīs filmas noskatīšanās pat būtu ieteicama pirms T. A. Fauleres mākslinieciskās interpretācijas par Zeldas un Skota Ficdžeralda sarežģīto tandēmu. Filmas galvenais varonis ir ļoti spilgts piemērs romantizētai attieksmei pret laikmetu, kas ir kā uzvilkta atspere pirms vēsturiska sprādziena mākslas pasaulē. Tik daudz ģeniālu un tomēr tik cilvēciski vāju, dažādām atkarībām pakļautu radītāju…

AR-AB848_Cover2_P_20130321173810

Kadrs no filmas, lūk, arī zelta pāris… (Alison Pill & Tom Hiddleston)

Grāmatā lasītājs var ne tikai  gluži vai sarokoties ar Hemingveju un just līdzi viņa mīļotajām sievietēm, kādu krāšņu vakaru pavadīt ar tādiem ļaudīm kā Pablo Pikaso un Olga Hohlova, Žans Kokto, Džeralds Mērfijs un citiem, var arī kopā ar Zeldu lauzties gleznošanas un dejas mākslā un vērot baleta aizkulises. Zeldas Ficdžeraldas dzīvē radošas atmosfēras netrūkst. Tomēr tās radīšanai un baudīšanai ir jāziedo tik daudz… Un dažs upuris šķiet pārcilvēcīgs. Kaislīgais un emocionālais stāsts ļauj uzzināt, kādi būves elementi nepieciešami, lai trauslu un asšķautņainu gaisa pili nostiprinātu realitātē. Kā ir būt izcila rakstnieka sievai tad, ja pati esi talantīga, nevis tikai mierinoša vai enerģizējoša mūza ar visai zemām ambīcijām? Kā ir mīlēt un nīst – gan sevi, gan vistuvākos? Kā pārdzīvot dilemmu – kāpt uz goda pjedestāla vai ļaut mīļotajam savā vietā izdzīvot daļu slavas lauru? Kas īsti bija tie vīri, kuru slavenie uzvārdi izceļas vai ikvienas mājas grāmatplauktā, bet šajā stāstā viņi ir Skots un Ernests, turklāt viens no viņiem ir gluži vai atkarīgs no otra?

Jūtīgas, viegli aizskaramas, asi tverošas, talantīgas personības saaugšana ar vēl asredzīgāku, diženu un nenoliedzami talantīgu, taču pilnīgi citādu. Tā varētu būt kā divu kuģu strauja tuvošanās dzīves okeānā. Jautājums nav par to, vai sadursme notiks, bet par to, kas paliks pāri. Un ko no palikušā uzradīt no jauna. Diviem māksliniekiem būt kopā ir vēl viens mākslas uzdevums ar visiem atribūtiem: krāsu sajaukuma unikalitāte, audekla dažādās faktūras, negulētas naktis, sajucis prāts un neprātīgs mirdzums acīs. Trauksmainība, pašiznīcība, atkarības un posts, kādā tās iedzen iesaistītos.

article-2231012-15F544B9000005DC-50_1024x615_large

Šņabis ir rakstīšanas tehnika..

Ja cīņa ir līdzvērtīga, tad ar šo mākslas uzdevumu tikt galā kļūst arvien grūtāk. Atklājas neglītais – rupjība, greizsirdība, kas šādā savienībā var izpausties ne tikai tradicionālā izpratnē, bet arī attieksmē pret otra talantu. Diemžēl (un par laimi) dažādi postījumi un drupas var izrādīties izcils pamats talantīgam un nemirstīgam mākslas darbam.

fitzgerald-zelda1

Zelda un Skots 1919. gadā, vēl pirms laulībām.

Grāmata ir par Zeldu. Par īpašu sievieti blakus talantīgam vīrietim. Par sievietes lomu. Par tiesībām būt neatkarīgai tad, kad tiek sagaidīta pakļaušanās.

es cīnījos par tiesībām pašrealizēties, stūrēt pašai savu dzīves kuģi..

viņš gribēja visu kontrolēt, panākt, lai viss veidojas tā, kā viņš reiz bija iedomājies..

viņš ilgojās pēc savas apbrīnotājas flaperes, pēc savas Džeza laikmeta mūzas..

Ir nenoliedzami interesanti lasītāja pozīcijā izbaudīt šo pārlēcienu gadsimtā, iepazīt Art deco laikmeta modi, psiholoģiju, dzīvesstilu, tomēr cilvēka ciešanas nepakļaujas nekādām modes tradīcijām, tās vienmēr ir bijušas izturības mērs, kuram nav piemērojama ģēnija izgudrota formula. Tāda ir likteņa spēle: cik daudz tev taps dots, tik daudz no tevis arī paņems…

Es atceros, kā kaut kad sen, sen lasīju “Ir maiga nakts”, un šīs grāmatas jutekliskums un alkas joprojām ir spilgtā atmiņā, un tā līdz šai dienai ir mana vismīļākā rakstnieka F.S. Ficdžeralda grāmata. Autora vārds – tāpat neaizmirstams. Tomēr lasītājs ne vienmēr interesējas par to, kāda ir šādas nemirstības cena… Zeldas dzīvesstāsts atklāj tās milzīgos apmērus.

857px-F._Scott_and_Zelda_Fitzgerald_grave

Ficdžeraldu pāra kapavieta ar iegravētu jau minēto citātu.

Izdevniecība: Zvaigzne ABC, no angļu valodas tulkojusi Ieva Lešinska.

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

3 comments

  1. Sarežģīts, bet labs apraksts.

    Publicējis 1 person

  2. Man nekad Zelda nav likusies smuka… Talantīga jā, bet viņa, pat jauna būdama, izskatās veca.

    Like

  3. Tā laikmeta dāmas, man šķiet, bieži vien iemūžinātas ne tā… Vispār jau skaistumam ar harismu un maģisku pievilcību nereti ir maza saistība 🙂

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: