Maņu maiņa. Māris Bērziņš “Svina garša”

svina-garsa

Ir grāmatas, kuru raisītās pārdomas pēc to izlasīšanas, ir gandrīz vēl viena grāmata. M. Bērziņa “Svina garša” kādu laiku ir nogulsnējusies, bet prātu neatstāj un patiesi maina maņu asumu. Jo īpaši šodien varētu teikt, ka grāmata gluži pravietiski klauvē pie durvīm. Tās atverot, vēsture un nākotne var, nedod Dievs, elpot vienā ritmā. Es par to lasot domāju visu laiku. Visu laiku…

Vai Eiropas nemiers nonāks arī līdz mums? Kas var notikt? Kas notiks, tas notiks, es neredzu jēgu vandīties pa politisko miglu, bet vai tas Koļa ļaus dzīvot mierā?

Augstākā politiskās varas izpausme izpaužas tādējādi, ka tā mums, kartogrāfiem, liek pārzīmēt kartes.

Tikšanās laikā ar rakstniekiem N. Ikstenu un M. Bērziņu (ļoti patīkami organizēts projekts, par ko liels paldies tā īstenotājiem) autori atklāja katrs savas artavas grāmatu sērijā radīšanas grūtības un saturiskās nianses. “Svina garša” ir uzdrošinājusies latviešu oriģinālliteratūrā stāstīt par holokausta tēmu, turklāt romāna galvenais varonis ir jūtīgs latviešu puisis ar pacifistisku nostāju. Tā pamatā ir milzīgs pētnieciskais darbs, pamatīgs daiļliteratūras urbums par attiecīgo tēmu. Darbs ir izdevies ģeniāls. Patiešām. Vērojot paša rakstnieka savdabību un nebūt ne spilgtās retoriskās izpausmes, salīdzinot ar dzīvīgo un, šķiet, daudz sabiedriskāko N. Ikstenu, vēlreiz secinu, ka rakstniecība ir gluži pielūdzams talants.

Tagad, kad nogulsnes atradušas katra savu vietu, ieraugu, ka viss – gan Matīsa Birkena un viņam tuvo cilvēku raksturojuma elementi (vissīkākās detaļas – trāpīgas valodiskās izpausmes, patēva tautība, fiziskās nepilnības,  piemērots pārdzīvojumu dziļuma līmenis, kurā balansē gan komiskais, gan traģiskais,  vēsturiskie citāti, galu galā – piespiedu nespēja runāt utt.), gan dziļākie izpratnes slāņi (svina metaforas caurvijums…, par grāmatas nobeigumu nemaz nerunājot) – ir pielīdzināmi nirēja ekipējumam. Ir viss nepieciešamais, lai lasītājs pamazām ienirtu un nonāktu pavisam citā pasaulē.  Viņš skatās apkārt un nesaprot – kas ir šie cilvēki? Vai tie ir tie paši, kas zibenīgi steidz meklēt pazudušu divgadnieku? Un vai arī viņi , varas maiņu vadīti, savu dzīvību pasargāt griboši 21. gadsimta nebūt ne varoņi, slēptu savās mājās tos, kuru dēļ draudētu droša nāve? Viss viens – drauga, kaimiņa vai cittautieša dēlēns? Latvietis, lietuvietis, krievs, ebrejs, kuram jāpaslēpjas? Cilvēks, kam nekavējoties ir vajadzīga tieši tava palīdzība… Lūk, kas notiek ar lasītāja maņām – gluži kā jocīgā molekulārajā ēdienreizē.

Arī šodien nevar izvairīties no domām par karu. Kāds no tā izmisīgi bēg, kāds ar to draud. Kāds ļoti baidās, jo tepat netālu tiek postīta kaimiņzeme, kas kā buferis pagaidām ļauj izjust tikai draudus, bet ne pašu triecienu. Protams, ka briesmu situācijā atklātos katra kvintesence, un piepeši tavs draugs ir kāds pavisam cits. Un piepeši liktenīga nejaušība liek slēpties vai ļauties svina garšai. Pašaizliedzība kļūst par vērtību, kuras dēļ paša dzīvības mēra maņas ir kardināli mainījušās. Pilnībā zūd vai balansējot milzu devās atklājas cilvēcība. Karš ir neiedomājami skarbs mērs. Padomājiet, kas ir divi trīs gadi jūsu dzīves ciklā? Skrējiens, kārtējais nepaspējiens, neliels posms kredīta atmaksas vēsturē, kas vēl? Kad uzraksta ciparus “1939 – 1941” – skaidrs, ka tā ir pavisam cita laika izjūta.

No šīm domām iznirt vairs nav iespējams…

Šī nu ir grāmata, kas būtu iekļaujama obligātās literatūras sarakstā, ja tāds būtu. Ieniršana nežēlīgajā vēstures loterijā ar neizmērāmu skaitu iesaistīto.

Projekts “Mēs. Latvija, XX gadsimts” , izdevējs: “Dienas Grāmata”, 2015.

 

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: