Otrā. Kalnā kāpšanas kaifs. Džeks Keruaks “Dharmas blandoņas”

blandonas

Iekšēja enerģija ir milzīgs resurss. Bez tās faktiski dzīves garšas nav izjūtamas. Tomēr to uzkrāt un saglabāt iemācīties ir gluži kā bišu dzīvi iepazīt – savi cikli, savas bagātības, zagļi, ienaidnieki un neatminamas mīklas. Mani pašu ļoti glābj optimisms un pašpietiekamība, tās gan acīmredzot ir mantotas kvalitātes.

Keruaka blandoniskais dzīves skatījums ir dziļi simpātisks. Lasot “Dharmas blandoņas”, tā vien gribējās paķert mugursomu un doties klejojumos līdzi, visām rūpēm atvēlot pilnīgu pašplūsmu.

Grāmata ir autobiogrāfiska, tā liecina par autora dzīves baudu eksperimentiem, atklāj faktus un to lieciniekus, ne gluži slīpētus un nevainojamus, taču interesantus un aizrautīgus.

Dharmas meklējumi  un dažādas humānas idejas ir pateicīgs (jo iecietīgs) fons vispārcilvēciskajam, kas, grāmatu lasot, raisa ļoti pozitīvas izjūtas: grāmata ir par draudzību, iekšēju brīvību un spēju pieņemt ikvienu, nemēģinot lauzt, mainīt, pielāgot.

Kurš gan nezina, ko nozīmē vēlme mainīt dzīvi. Droši vien tās piepildījums ir atkarīgs no izpratnes, ka ikvienas kvalitatīvas dzīves pārmaiņas sākumpunkts ir pašā. Un galu galā no celšanās un sākšanas ko darīt.

Dzīve ir kustība (šis vārds jau ilgu laiku ir manas ikdienas skaitāmpanta virsrakstā), un nav nozīmes, kas tieši ir virzības motivācija. Var doties kalnā, var izmēģināt elpošanas vingrinājumus, meditācijas iespējas, stāvēšanu uz galvas – jebko, kas liek aizrauties un justies laimīgam. Šī grāmata apliecina dzīvi visā tās komismā, nepareizībās, enerģijā, kas balstās līdzjūtīgā un labestīgā attieksmē pret apkārtējo pasauli. Būtiski, lai iekšējas vēlmes rastu apliecinājumu ārējās darbībās. Šķiet, Keruaka ietekme tam varētu līdzēt, bet, visticamāk, grāmata jālasa tad, kad meklējumi ir tikai sākušies. To varētu ieteikt “Fāzerlandes” klejotājam.

Grāmata oponē iestrēgšanai, paštaisnumam un viennozīmībai :).

Galvenais varonis Rejs Smits, kura prototips tātad ir pats Keruaks, kopā ar savu gara radinieku Džefiju Raideru ļaujas vienojošam – viņi kopā lasa, sarunājas, ceļo, piedzīvo, interesējas par budisma idejām – viņus vieno arī dzīves stils, baudīšanas process. Un šajā plūsmā ir pa kādai atklāsmei, kas galu galā pilnībā maina dzīvi. Lasītājs var izsekot Reja garīgai izaugsmei, turklāt šī nu ir grāmata, kuru var baudīt nesteidzoties (patiesībā lieliska vasaras lasāmviela). Grāmata satrauktam prātam. Patiesības meklējumi budisma stilā.

P.S. Nesen biju aizdevusies palūkoties uz Gdaņskas ostu, ieplūdu tūristu straumītē un mazā veikaliņā iegādājos kaut ko, kas mani tagad uzrunā no ledusskapja durvīm.

aaaa

..baudkāre ir vistiešākais piedzimšanas cēlonis, un piedzimšana savukārt ir ciešanu un nāves cēlonis, un man nemaz nenācās grūti nonākt līdz uzskatam, ka baudkāre ir aizvainojoša un būtībā pat nežēlīga..

..koledžas jau nav nekas cits kā izsmalcinātas skolas, kurās tiek audzēta vidusšķira bez atšķirības zīmēm; parasti šīs audzināšanas rezultātu vispilnīgākā izpausme vērojama turpat universitātes pilsētiņu nomalēs, kur rindojas pārticību apliecinoši nami ar zālienu un televizoru katrā dzīvojamā istabā, – visi skatās vienu un to pašu un vienlaikus domā vienu un to pašu domu..

..”Pa verandu lēkā zvirbulis slapjām kājām.” Haiku sacerējis Šiki. Gara acīm jūs ieraugāt slapjos putna pēdu nospiedumus, bet šajos nedaudzajos vārdos redzat arī lietu, kas lijis jau visu dienu, un varbūt sajūtat slapjo priežu skuju smaržu..

..Kad esi sasniedzis kalna virsotni, turpini kāpt augstāk..

..Viss radīts zust..

Varu tikai cerēt, ka apgāda AGB grāmatu pērles kāds izdos vēlreiz (gribētos grāmatām citu kvalitāti, arī rūpīgāku redaktora darbu…).

Izvevniecība AGB, no angļu valodas tulkojusi Amanda Aizpuriete.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s