Košļene un ilglaicīga dziedināšana. Divi grāmatplaukti.

Grāmatas ļoti veiksmīgi iekļaujas kategorijās. Visdažādākajās. Atliek tikai sakārtot plauktiņus, un veidojas atbilstošais, piemēram, klasiskai, mūsdienu prozai, dokumentālajai, vēsturiskajai literatūrai utt.

Šoreiz vienā ierakstā atļaušos papildināt divus plauktus, no kuriem viens gan būtu likvidējams vai arī to varētu nosaukt „Atdodamās grāmatas”…Šajā plauktā lieku tās grāmatas, kuras saucu par košļenēm. Nav ne vainas, var ātri izjust labi pazīstamu garšu, kura izplēn vēl ātrāk, un viss. Nekā paliekoša. Tomēr, ja grāmatas lasīšanu vērtē kā izklaidi, tad šāda literatūra ir absolūti nepieciešama. Šajā dzīves periodā, kad virs galvas redzu tikai darba mākoņus, nevis jauko vasaras sauli, Paulas Hokinsas „Meitene vilcienā”lejupielāde (4)

bija ļoti laba košļene. Apēdu, novirzīju domas un aizmirsu. Mazliet žēl iztērētās naudas (jau kārtējo reizi nodomāju, ka šādas grāmatas vajag ņemt bibliotēkā vai aizņemties palasīšanai…), tomēr, neievērojot apšaubāmo stāsta morālo kvalitāti, tas ļāva atslābt. Jau lasot domāju, ka grāmata ir ideāls pamats vēl vienam Holivudas cepumam, un tā arī ir. 🙂

001

Galvenā varone Reičela – šoreiz variācija par kārtējo dzīves izņurcīto izmeklētāju vai vienkārši aculiecinieku, kurš, protams, ķeras pie nozieguma izmeklēšanas pats; šajā stāstā gan tā ir sieviete, kuras netikums ir pārmērīga alkohola lietošana. Un tad tik sākas – braucot vilcienā, viņa ievēro kādu pāri, kura nevainojamo dzīvesstāstu Reičela ir izprātojusi, ik rītu mērojot ceļu vienā un tajā pašā maršrutā. Tad viņa pievērš uzmanību neparastām detaļām. Notiek noziegums. Un nu viņa neveikli to šķetina. Visādi apstākļi, dažādas neirozes un nodevības – hameleonu rotaļas. Piebildīšu, ka acīmredzami ir tas, ka grāmatas autore ir sieviete un raksta sievietēm. Bija interesanti sekot līdzi Reičelas iekšējiem pārdzīvojumiem, vājumam un vēlmēm. Līdz ar to nodēvēt grāmatu par psiholoģisku detektīvu varētu, bet saukt to par Hičkoka cienīgu gara darbu gan neņemos… Ak, šīs grāmatu reklāmas. Lipīgas un saldas.

Otrs grāmatu plaukts varētu saukties „Pārlasāmās vai nekad neizlasāmās grāmatas”, ar to domājot, ka tajās arvien var atrast ko jaunu. Pie tādas arī nesen tiku, un domāju, ka tas būtu brīnišķīgi – šādu grāmatu iztulkot latviešu valodā.

Ella Berthoud&Susan Elderkin „The Novel Cure: An A to Z of Literary Redemies”.

31CLJTqizeL._AC_UL320_SR246,320_Grāmata visiem dzīves gadījumiem. Grāmatas satura rādītājā atbilstoši alfabēta burtam ir iespējams uzzināt gan to, kurā grāmatā tiek atspoguļotas noteiktas cilvēka fiziskās vai mentālās īpatnības, gan arī ar literatūras palīdzību mēģināt mazināt kādu vainu. Piemēram, Dž. Tomazi di Lampedūzas „Gepards” ir grāmata, kas rosina apetīti (arī dzīvotgribas).

Vēlmi aizbēgt no realitātes var mazināt Dž. Apdaika „Trusi, bēdz!” Ar grāmatas palīdzību var izprast neprātīgas kaisles iemeslus, bailes no atbildības, cinisma un perfekcionisma iemeslus, grāmata var palīdzēt pret dusmām, paaugstinātu asinsspiedienu, cīņu ar naidu nomierinās E. Hemingveja „Sirmgalvis un jūra”. Grāmata var līdzēt arī pieņemt fiziskas nepilnības, kā runas defektus, rētas, krākšanu, sarkšanu u.c.

 Katrā ziņā šī grāmata ir daudzfunkcionāla un piemērota ikvienam. Tā ir milzīga atsauču krātuve, atradīsiet gluži negaidītus parametrus jau izlasītām grāmatām, kā arī vēlēsieties lasīt daudz ko no jauna. Izcili autori (S. Kings, D. Adamss, M.Kundera, F. Dostojevskis, D. Defo, G. Grass, O. Vailds, E. Hemingvejs, S. Plāta un lērums citu…), ļoti gaumīga un interesanta grāmatu atlase. Nereti aizraujos ar dažādiem sarakstiem, iespaidojos, atzīmēju un to ietekmē arī lasu. Šī grāmata ir milzīgs saraksts, turklāt par katru no grāmatām iespējams gūt saturisku iespaidu – kompaktu un rosinošu -, ir arī spilgti un garšīgi citāti (starp citu, arī tiešā nozīmē, piemēram, rosinot gastronomisko baudu izteiksmīgākam novērtējumam lasīt E. Zolā „Parīzes vēderu”). Sarakstu atkāpēs ir atrodami patiesi vērtīgi ieteikumi grāmatu lasītājiem – kā labāk atcerēties izlasīto, kā nebaidīties no apjomīgām grāmatām utt.

Šī ir lieliska grāmata, kas paver lasītāja apvāršņus (atzīmēju daudz nelasīta) un tiešām dziedē. Plauktiņā tai ir paliekoša vieta, turklāt es zinu, ka tā tiks bieži pacilāta.

http://thenovelcure.com/

Iespējams, samēroju divus nesalīdzināmus grāmatu plauktus, bet arī šis salikums ir gluži jauki pielīdzināms dzīves dažādībām un nepieciešamībām.

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: