Likteņu kolekcionārs. Burkhards Špinnens “Caharijs Kacs”

300x0_caharijs

Kas Tu esi? Tu zini? Kas Tu biji vakar? Kas Tu būsi pēc trim dienām? Tu zini?

Labi, stingri ņemot, melots tiek katrā stāstā. Galu galā autoram kādā brīdī kļūst skaidrs, kā viss beigsies. Taču to viņš neizpauž līdz pēdējam. Un nedrīkst izpaust, citādi romānu droši vien nebūtu vispār..

Grāmata, kuras galvenais varonis maina ne tikai vārdu. No Caharija K. Smita pārtopot par Zaku Kacu, par Zakariju Kacu („zīmolu, kam uzticas”), par Zaku Smitu – un šī pārtapšana ir ļoti ciešā saiknē ar ārējo apstākļu mainīgumu. Viņš mainās pats, mēģinot iejusties dzīves pavērsienos. No paštruntīga, kaut arī ļoti precīza žurnālista kļūstot par neaizstājamu dziesmu tekstu uzlabotāju, no vācu emigrantu ģimenes prognozējamās zemes dzīves metoties iluzorā Brodveja pasaulē un galu galā kļūstot par citu likteņu arhivāru.

Kāds pacients amerikāņu armijas lazaretē, kurš pārliecināts, ka garīga darba veikšana veicinās fizisko atveseļošanos, diktē savu kara pieredzi. Un tā ir visai neparasta. Caurvīta stāstu stāstiem, tiek uzklausīti un piezīmju grāmatiņā (īstā kara talismanā) pierakstīti dažādu nejauši uz kuģa „Prezidents” sastapto pasažieru dzīvesstāsti. Tie ir dīvaini, aizraujoši un pārsteidzoši, gandrīz neticami un gandrīz ticami. Cilvēku stāsti kā kolekcija. Un Zaka – kolekcionāra – degsme krāt un īpatņus atlasīt veicina citu kaislību – kolekcionārs neatkāpsies no sava nodoma eksemplāru iegūt, lai tur lūst vai plīst. Viņš ir tapis par brīnišķīgāko sarunu biedru pasaulē – viņš ir uzticams klausītājs, novērotājs, kurš prot izvairīties no briesmām, kad tās patiesi draud. Ko var redzēt ceļojot, bēgot, slēpjoties? Sastapt kuģa pasažierus un, esot ar tiem vienā sprostā, atklāt svešajā ko tuvu, pazīstamu, aizkustinošu…Pieredzēt ostu nabadzību un tādu nakts skaistumu, kurā iemīlēties. Redzēt baltā tērpušās ogļu sievas, kas darbā kļūst tikpat melnas kā tas, ko viņas dara. Un dzirdēt dziesmas, ko dzied melnās mutes. Runāt ar slepkavu, ar ganstera atraitni, izdzīvot bīstamo, meklēt mieru un vēlreiz piedzīvot karu…

Un zināt, arī lasītājam pielīp šis kolekcionāra azarts. Es lasīju aizgrābta. Vēl un vēl vienu stāstu par vēsturisko izmaiņu ietekmi uz cilvēku likteņiem. Es grāmatu ieteicu. Īpaši vīram. Un atkal salipināju pilnu savu piezīmju grāmatiņu. Stāstu stāstiem pilna galva. Interesanti, ka tajos lasītājs var atrast sevi. Nu, ne jau tieši, bet caur to secinājumiem. Grāmata pilnīgi noteikti nav arhīvā glabājama vēsturiska hronika, un tomēr tā tāda ir, jo, šādi, tik neticami un nepareizi, izstāstīta, jebkura vēsture ir vēl vairāk prātā paliekoša.

Aina par kara sākšanos ir gluži skaļi klauvējoša arī pie mūsdienu durvīm:

opā, tagad sākas! Tagad mums ir karš. Nebija ne mazākās jausmas, ko tas nozīmēs man. Varbūt mēs, amerikāņi, pieklājīgi turēsimies nomaļus, kad šie kungi ķeizari un karaļi metīsies cits citam virsū. Vai varbūt tas atkal izvērtīsies par jauku, mazu kariņu, kurā ASV piedalīsies, lai pievāktu gardākos kumosiņus?..

Grāmatai piemīt arī zināma maģija, gluži kā nebeidzamajam stāstam – tā ir kā grāmata grāmatā, kas lasītāja prātā raisa vēl kaut ko līdzīgu grāmatai. Un autors – stāstu aušanas meistars, par ko arī daiļrunīgi vēsta viņa uzvārds 🙂

Literatūra esot brīnišķīgs izgudrojums. Viņš labprāt lasot romānus, vienalga, par ko tur rakstīts. Jau šī kārtība, šī komunikācija vien! Teikums seko teikumam, katrs izšķiļas no iepriekšējā kā cālis no olas, un cālis acumirklī pārvēršas par putnu, kas izdēj olu, no kuras atkal izšķiļas cālis..

Pērļu ir tiešām daudz. Lasiet nu paši…:)

Gribat ko paradoksālu, interpretējamu, ironiski patiesu un minhauzeniski aizrautīgu? Ļoti ieteicama grāmata par pravietisko caur pārgalvīgo.

Izdevējs: Zvaigzne ABC, no vācu valodas tulkojusi Silvija Brice.

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: