In vino veritas. Greiems Džoiss “The House of Lost Dreams”

592412

Šodienas skatījumā vārdi liekas nodeldējušies. Cik neskaitāmas reizes lietoti un kā remdena zupa sildīti no jauna… Liekas, nu ko gan vēl ar to pašu vārdu iespējams pateikt? Kā gan iespējams izlepušu lasītāju pārsteigt no jauna? Katram vārda meistaram savi triki. Viens – ar ģeniālu, attīrītu vienkāršību, cits – ar noslēpumu, kuru cilvēkiem visos laikos paticis minēt, vēl kāds – ar mītu, to, kurš dziļi iesēdies pasaules zemapziņā, atklājot senatnes varenību. Greiemam Džoisam patīk spēlēties ar mītiem. Šoreiz tā ir leģenda par Orfeju, kurš nāves valstībā dodas meklēt savu Eiridiki un gandrīz (uzsvars uz šo vārdu) viņu aizved sev līdzi…

Arī stāsti izsmeļas. Stāsti par attiecību trijstūriem kādam var likt saraukt degunu – nu, cik var…? Tomēr, kā saka Kima, viena no iesaistītajām šajā figūrā, starp trim var būt arī vismaz sešpadsmit dažādas attiecības. Visi ģeometrijas likumi nobāl.

Un tātad G. Džoisa „The House of Lost Dreams” stāsta centrā ir ģimene, pāris, kas pamet dzīvi Anglijā, lai dotos uz kādu no Grieķijas salām.Tur ir klintis ar īpašiem kazu ceļiem, pa kuriem visdrošāk pārvietoties kopā ar ganiem. Tur bez saules lavandas krāsā un jūras, un brīnumainiem karstajiem avotiem ir arī svētvietas, kas, dīvaini, bet atraisa dēmonus, tur mīt čūskas, kuru augumi veido vārdus, skorpioni, kurus var pieradināt. Šajā neparastajā vietā zemestrīces sākšanos var sasmaržot. Vēl salā ir māja, kas glabā tumšus noslēpumus, un nu tajā mīt Maiks un Kima. Ik diena ir kā krāsaina glezna, nepieradinātā daba veldzē un dod spēkus, liekas, ir apstājies laiks un atnācis miers. Tomēr… šīs idilliskās noskaņas ir mānīgs prologs turpmākajiem notikumiem.

Aizraujoši ir sekot līdzi ikkatrai vīra un sievas domu materiālajai izpausmei – tiek pieminēti bruņurupuči, jūras čūskas un koši sarkanas anemones – un pēc dienas šie tēli spilgti uzplaiksnī realitātē. Sak, esi ļoti uzmanīgs ar savām vēlmēm un domām…Narkotiskais skaistums un dīvainības ir reibinošas līdz brīdim, kad trauksmaina vīzija sadragā galvaskausu, indīgas čūskas kodiens gandrīz liek zaudēt dzīvību un jūras briesmonis nelaiž vaļā.

Uz salas kopā ar viesmīlīgo, sabiedrisko grieķu tautu mīt arī senie dievi. Un viņi pazīst cilvēku tā pirmsākumos, zina viņa Ahilleja papēdi, zina, kā pakļaut un ļaut iemiesoties dēmoniem. Cilvēks apjūk, kad dzird domas, kas līdzinās dzeguzes olai. Svešas. Kad dzird balsis. Sala ir pilna skaņu un balsu. Un kad sapņo murgus, kas izsūc dzīvības sulas. Viņš kļūst stiprāks un vājāks vienlaicīgi, jo vēl nezina, vai stiprais ir tas, kurš ņem, ko vēlas, vai tas, kurš dod… Tomēr tieši tāds ir ceļš pie atklāsmēm. Ilūzija par lielu mīlestību, uz kuras kā uz skaista delfīna muguras cilvēks visu mūžu varēs peldēt cauri dzīves okeānam, protams, izšķīst kā burbulis. Jau pieminētais trijstūris attiecību modeļus pašķoba, tomēr galvenā atziņa ir samērā pasaulīga – piedošanas ceļš vienmēr ir bijis visgrūtākais un sarežģītākais, un tikai daļai cilvēku ir pa spēkam to veikt.

Grāmata šīs patiesības stāsta, iemānot lasītāju tādā kā narkotiskā reibumā (kaut kad, Faulzu un Kastaņedas mācības lasot, jau esmu ko līdzīgu jutusi, tomēr šajos darbos šķautņu ir daudz, daudz vairāk, un ne katram izdodas no hiperkuba izvelties :)).

Mulsa un kāra maldīšanās kaut kur starp aitām un mirušo dvēselēm, skorpioniem un astoņkājiem, kaislībām un greizsirdību, slepkavību un mistiku, viltīgajiem grieķiem (vienkārši brīnišķīgs ir grieķu gans Manusoss) un diezgan plakanajiem angļiem (vismaz konkrētajā darbā tādi nu viņi ir – bīdāmi un bakstāmi tēli). Gribat šo kokteili? Brīdinu, reibst pēc pāris lappusēm.

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: