Īsais kurss pirms laulībām. Džūljens Bārnss “Mīlestība utt.”

5bb1280b13faeebe1f879a0880ebeeacKamēr blogu aprakstos atzinīgi tiek vērtēts svaigi iznākušais Eleonoras un Pārka pirmās mīlestības stāsts, es mīlestības tēmu paturpināšu ar diezgan sabriedušu, izsprāgušu mīlestības augli, kas ieņēmis samēra triviāla trijstūra formu. Tomēr Džūljens Bārnss visām banalitātes robežām vienreizīgi švīkā pāri ar brīnišķīgu humora izjūtu, ironiju un patiesi dzīvīgu lasāmvielas piedāvājumu, kurā lasītājs aizmirst, ka lasa grāmatu.

 Pasen lasīju diloģijas pirmo grāmatu „Atklāti runājot”, kur var iepazīt stratēģi Stjuartu, daiļrunīgo, dzirkstošo un nepraktisko Oliveru un, domājams, ļoti saprotamu mīlestības izvēli izdarījušo Džilianu. Dzirkstoša, aizraujoša, neparastas formas (tā sastāv no galveno varoņu monologiem, kas izskan kā atbildes uz lasītāja – intervētāja – jautājumiem) grāmata, kas beidzas tā, ka to izlasījušais var būt sajūsmā par skaisti pielikto punktu pēdējam teikumam.

Taču nē… mīlestības formulas sarežģītība slēpjas tās bezgalīgajā pielietojumā: mīlestība utt.

Tieši tāds nosaukums ir stāsta otrajai grāmatai, un tajā varoņi ir jau pieauguši, nobrieduši, attiecību krīzes pārvarējuši un pasaulē bērnus laiduši. Bet tāpēc gudrāki… vismaz attiecību risinājumos diez vai kļuvuši.

Patiesību lasītājs šeit neieraudzīs, lai arī vienas mīlestības stāstu stāsta visi iesaistītie. Grāmata ir pilna domu par to, kas notiek pēc „mēs iepazināmies, mēs iemīlējāmies, mēs apprecējāmies..”. Taču visiem zināma ir bērnībā ilglaicīgas atkārtošanas rezultātā labi apgūtā klišeja „ilgi un laimīgi”, kas ir tikpat paradoksāls sauklis kā „lēts un labs”, un diemžēl dzīves realitāte šiem apstākļiem nav tā labākā līme. Jā, Dž. Bārnss ir visus iedomātos žanrus un scenārijus, kurus viens jauks pāris ir rūpīgi izplānojis, uzticīgi skatoties otra acīs, sajaucis centrifūgā un atklājis cilvēcisko vājību un kļūdu bezgalīgo ietekmi uz ļoti dažādiem mīlestības stāsta turpinājumiem. Stjuarta atgriešanās visu sagriež kājām gaisā. Ir atgriezies draugs un bijušais vīrs, un mīlestība… Ir lielisks utt. pamats.

Un kā tad tur īsti ir? Vai tā īstā ir tikai pirmā mīlestība? Vai var mīlēt divus cilvēkus vienlaicīgi? Vai var mīlēt divus, trīs utt. cilvēkus pēc kārtas? Vai mīlestība paredz arī nodevību? Vai…

var būt tā, ka laulības važas ir tik smagas, ka dažkārt vajag trīs cilvēkus, lai tās nestu? Un ko iesākt ar jūtām, kas zaudē savu koncentrāciju, jo tās atšķaida laiks un skrējiens pēc tā?

Kas ir vienīgā mīlestība? Pirmā? Patiesā? Spēja mīlēt plaši un daudz? Vai arī tas ir retorisks jautājums…

Katrā ziņā mīlestība ir viena mainīga un neparedzama būtne – tā vienmēr atklāsies pavisam citāda salīdzinājumā ar to, ko jūs par viņu domājāt, pirms sastapāt.

Jūs domājat, ka šajā grāmatā atradīsiet atbildes? Nē… nepavisam…Bet pēc tās izlasīšanas, ja vien to mākat un nebaidāties no klusuma sevī, esiet gatavi paši atbildēt uz šiem jautājumiem un izlobīt savu mīlestības patiesību. Ir cilvēki, kas mīl tikai vienreiz, un ir tādi, kas to var darīt daudzreiz, turklāt ļoti dažādi un pašam sev negaidīti. Kuri esat jūs?

Grāmata ir par mīlestību un tās noturēšanu laulībā, kurā ir tik daudz tipiska un netipiska, kurā

lietas ir tikai pa pusei pārrunātas, un tad lēmums tiek pieņemts, balstoties uz to, ko jūs neesat pārrunājuši; nedrošs ielāps ticis izskaistināts ar vēl vienu bērnu,

un viss, kas noticis ar mīlestību, pat ja tā pagājusi, šķiet noticis vakar.

Manuprāt, vislielāko uzmanību prasošā un lielisks pamats laimes izjūtas rašanai dzīvē, pirmkārt, ir laulība… pašam ar sevi.

P.S. Ak…

P.S.S. Labāk izlasiet šo grāmatu!

Džūljens Bārnss “Mīlestība utt.” (izd.AGB, no angļu val. tulkojusi Dace Krūze)

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: