Paisums un bēgšana. Herbjorga Vasmu “Šie mirkļi”

300x0_sie_mirkli_vaks

Ar muguru pret krastu viņa slīd pretī nezināmajam…

Reizēm grāmatu lasīšana līdzinās lēcienam aukstā upē, tādā, kurā meties, nepārliecinoties par tās dziļumu, atvariem un iespējām gūt traumas. Pat nezinu, kādēļ būtu iesakāmas vai grāmatu plauktos atlasāmas šādas grāmatas. Varbūt tāpēc, ka tās ir godīgas. Nežēlīgi atklātas. Neaizsargātas un spēcīgas. Cīņpilnas. Vai tāpēc, lai izsāpētu kaut ko reāli kodīgu tieši ar grāmatas palīdzību.

Atceros, kad pirmoreiz lasīju triloģiju par Dinu, gluži fiziski jutu mājās ievējojam aukstumu. Toreiz domāju par stihiju cīņu – par uguni un ledu, par skandināviskajiem arhetipiem. Un Vasmu man parādīja, ka uguni var arī sasaldēt.

Šī ir dokumentāla grāmata, autobiogrāfisks stāsts par Herbjorgas Vasmu rakstniecības virsotņu sasniegšanu un ļoti personiskām cīņām par savu sievietību, bērniem, mednieku. Nevienā grāmatas lappusē nav viegli. Visas tās ir asas, tiešas un, kā jau patiesībai pieklājas, arī tās uzklausītāju atkailinošas. Nelasiet, ja neesat tam gatavi!

Es biju, lai gan arī ne visam…

Ir skaidrs, ka sievietes dzīvi un izpratni par laimi lielā mērā nosaka viņas attiecības ar vecākiem, it īpaši – tēvu, kas var sniegt meitai ļoti pilnvērtīgu attieksmi pret savu sievietību vai likt to zaudēt pavisam, lai kaut kad ļoti sīvās kaujās ar saviem velniem par to cīnītos no jauna.

Klusējošais naids pret tēvu ir pamatots. Tas rada starta līniju kā smilšpapīru – tieši tik neslīdīgu un traumējošu – iemesls ievainotas meitenes nespējai izrauties no slazda.

Vasmu piedevām ir ļoti talantīga, skolas laikā Dostojevski vairākas reizes pārlasījusi, svarīgos dzīves brīžos sarunājusies ar lielinkvizitoru un Virdžīniju Vulfu…

Un tomēr meitene ir ļoti, ļoti drosmīga. Jā, tieši par šo īpašību rakstnieci apbrīnoju visas grāmatas laikā: izlaušanās no vecāku mājām, kurās valdošā atmosfēra ir sapņus un smieklus atsviedoša. Piparkūku pasniegšana Ziemassvētkos vīram, medniekam, kurš medī ne tikai zvērus, bet arī reibumu un normālas sievietes. Šķiršanās. Bērnu audzināšana bez kanoniem. Viņa ir skolotāja – Cilvēks. Rakstniece, kas zina, ka no vientulības nav jābaidās. Ja vien esi viens.

Sapņi, fantāzijas, trauksme, bērnu dzimšana un vēl nedzimuša zaudēšana, piedošana un naids, neatkarības iekarošana, kaislība, izglītības pašizvēle, greizsirdība, talanta izkopšana, mīlestība – tieši tik haotiski un savstarpēji saistīti notikumi cīnās cits ar citu. Ļoti pulsējošs un jūtīgs darbs, kuru sapratīs lasītājs, kurš zina cīņas jēgu un bezvērtīgumu, un atkal vērtību – tieši tādā secībā.

Grāmata ir ļoti personiska, tajā pašā laikā tajā nav nosaukti personvārdi ( vien nojaušami ir tie cilvēki, personības, kas ietekmējušas pašas Vasmu dzīves izvēles), netiek minēti arī izdoto un balvas guvušo darbu nosaukumi. Ir grūti izprotamas attiecības ar bērniem… Tāda balansēšana starp atsvešināšanos un tiešām atklāsmēm.

Herbjorga Vasmu ir rakstniece, kas zinājusi, kā domas, palaistas brīvībā, iekrāsot un veikli pārradīt izcilā literatūrā, un vēl viņa prot ieraudzīt domu varavīksnē melno krāsu, sajūtot pēdās siltumu. Viņa netic, ka mīlestība izbeidz cīņu.

Grāmatā tiek stāstīts par kādu semināru, kurā iztirzāts Kamī „Svešinieks”, atzīstot, ka šis darbs ir jālasa vairākkārt, lai  tas patiešām atdzīvotos un varētu par to runāt.

Vasmu ir radījusi ļoti dzīvu grāmatu, par kuru arī nav viegli runāt. Jo vārdi atsitas dziļi personiskās atklāsmēs, kas vienmēr ilgojas savas istabas.

Iesaku rakstnieces cienītājiem – viss iepriekš lasītais atstās dziļākus un skaidrākus nospiedumus.

Uzrunāja ļoti šis H. Vasmu dzejolis, ko latviešu valodā atdzejojusi Dace Deniņa:

Garie liedagi

bezrūpīgi skalo mūsu sapņus

paisuma ūdeņos

vienmēr būs robeža

starp mums

un dzelmi

starp mums un

bēgšanu

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s