Vakariņās – cinisms vecākmīlestības mērcē. Hermans Kohs “The Dinner”

the dinner

Piekrītu tam, ka ar gadiem cinisma daudzumam organismā ir tendence pieaugt (kaut, iespējams, tas proporcionē ar rutīnas mērogu). Pieaugušie pilnīgi noteikti ir ciniskāki nekā bērni utt.

Man pašai tīri labi patīk gan „melnais humors”, gan „nesaķemmētas domas”, paķiķinu un dodos tālāk. Raudu, romantiskas filmas skatoties. Tā ka, domāju, ar līdzsvaru šajā ziņā viss kārtībā.

Gadās arī tā, ka šīs devas ir par daudz, piemēram, tikko izlasītā grāmatā, un tad kļūst mazliet skumji. Tā – skumji – sajutos pēc „The Dinner” izlasīšanas, kaut arī grāmata ir patiešām laba tieši pārdomu raisīšanai. Sanāca, ka to beidzu lasīt reizē ar ažiotāžas ap Dziesmu svētkiem sākšanos, un kaut kā atkal gluži neviļus dažādas tēmas sajaucās kopā, tīri loģiski cita citu papildinot. Atceros vārdu „ekomammas”, kura autore, šķiet, ir B. Sipeniece (kaut, iespējams, maldos, informācijas plūsma slīd, īsti nesaķerta), un tas man pielipa un sasaistījās kopā arī ar grāmatas galvenā varoņa sievu Klēru, kas sava dēla „glābšanai” ir gatava uz visu. Arī uz vienu maktenmilzīgu lāča pakalpojumu.

Īsumā, sižets sekojošs – interesanta vienas vakariņošanas rituāla sasaiste ar notikumiem galvenā varoņa dzīvē (pārdomas lasīt tiešām ir ļoti saistoši, arī par nīderlandiešu restorāna vakariņu organizēšanu – ļoti pamācoši, smieklīgi un, jā, arī gana ciniski). Sākotnēji grāmata pati atgādina tajā pieminēto Vudija Allena (mm, kā man patīk viņa filmas…) manieri veidot dialogus. Ir divi brāļi – Pauls un Seržs – viens, bijušais vēstures skolotājs, cieš no agresijas lēkmēm, ko raisījis emocionālās izdegšanas sindroms, otrs – gatavojas kandidēt premjerministra amatam. Abi – precēti vīri -, un viņu sievas atbalsta savas otrās puses, kā nu iekšējie spēki, prāta spējas, dzīves uzkrātā gudrība tam spēj dot resursus. Piemirsu pieminēt mīlestību. Tā ir…, bet pārējais minētais tomēr ir tāds kā pulsējošāks, dinamiskāks, un, šķiet, šajās attiecībās – nozīmīgāks. Un, tā kā grāmatas tēli ir sasnieguši zināmu dzīves kvalitāti arī tādēļ, ka jau pietiekami ilgi dzīvojuši šai pasaulē, viņiem ir bērni. Un bērni izdara noziegumu. Tiešām nekrietnu un riebīgu. Jautājums grāmatas ēdienkartes virsrakstā – kā rīkoties vecākiem? Neatklāšu, ko nolemj jau minētā kompānija (akcents uz vārdu „cinisms” netiek atcelts)…

Katrā ziņā šī grāmata liek izvērtēt arī pašam savu labs/ ļauns skalu, patiesībā, lai arī cik nesimpātiski šķistu grāmatas varoņi (kaut īstenībā Pauls man patika, vismaz sākumā…), viņu rīcība tomēr ir saprotama, jo viņi patiesi cenšas sekot savai pārliecībai, kāda nu kuram tā ir. Zināms atvieglojums pēc grāmatas aizvēršanas arī seko – par to, ka neesi tāds slimības izmocīts mizantrops vai saķūnēts politiķis, kurš fotografējas ar restorāna apmeklētājiem, lai tapušie attēli liecinātu, ka topošā premjerministra dzīvi nevada tikai savtīgas intereses. Un labi, ka mana dzīve nav mērojama ikvienā pienākuma dēļ spertā solī, tajā ir daudz mazāk iestudējumu un aizspriedumu, un garlaicības nekā šo nabaga vakariņotāju ikdienā.

Grāmata liks domāt arī par gļēvulību un bezraksturu, par spēka izpausmēm tikai sociālajos tīklos, kad klabināt alkstošie īkšķi jau ir uzmesti uz viedās virsmas kaujas gatavībā ( atkal pārdomas sajaucas ar komentāru lavīnu par minētajiem svētkiem – sak, nezinu neko, bet viedoklis man ir), par bērnu bezatbildības sekām (nopietnas dilemmas taču vecāki var izdarīt viņu vietā, tas nekas, ka ar vislabākajiem nodomiem ceļš bruģēts, paši zināt – uz kurieni….) utt.

Sarkastiski rotaļīgais vēstījums vēl jo vairāk liek saskumt par globālo cietsirdības, atsvešinātības un cinisma pieaugumu.

Ir dažādas grāmatas par noziegumiem un dažādas pēcgaršas pēc to izlasīšanas (tieši tagad pārdomāju, ko domāju par K. Atkinsoni, tikko izlasīto…) – šoreiz tā ir samērā rūgta, jā…, bet noteikti iesakāma savas pieredzes izvērtēšanai.

Rindā uz lasīšanu (un noteikti izlasīšu) ir arī H. Koha “Summer House with swimming Pool” 

Jādodas noskatīties kāda romantiska filma…

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: