Ideju sekvoja. Bernārs Verbērs “Iespēju koks un citi stāsti”

verber-drevo1_b

Kāda stāstnieka maniere aizraut lasītāju vai klausītāju ir varenlipīga metode stāstu vijumam tālāk plašajā pasaulē. Stāsts pēc pārstāsta un atkal stāsts rada neierobežotas iespējas fantāzijas attīstībai. Ar Bernāra Verbēra palīdzību lasītājs vēlreiz var pārliecināties, cik niecīgi ir rāmji, robežas un noteikumi tad, kad tiem pāri izaug neizmērojams fantāzijas gigants ar milzīgiem, vairs nesalaužamiem zariem un atzariem. Neapstādināms process…

Pašu rakstnieku grāmatas tapšanas ideja savā varā pārņēmusi tad, kad viņš zaudējis šaha partijā ar datoru un ļāvies pārdomām par to, kādēļ gan šajā elektroniskajā ierīcē nevarētu ietilpināt dažādas cilvēku zināšanas, resursus, nākotnes hipotēzes, galu galā piedāvājot sabiedrības attīstības variantus īsākam un garākam laika posmam.

Pasviediet ideju, un skatīsimies, kā unikāla datorprogramma „Iespēju koks” to attīsta tālāk, un tad dosimies uz apspriežu vai diskusiju telpu, kur ideju sazaroto daudzveidību šķetināt par labu pasaules attīstības procesam. Un visus šos prāta vingrinājumus varat veikt, atrodoties uz īpaši šim nolūkam veidotas salas, kurā viss pakārtots tam, lai mūsu fantāzijas lidojums varētu izpausties savā plašumā.

Šī grāmata ir īsts saldēdiens tiem, kam patīk prāta apziņas griestus celt augstus un vēl augstākus, kam patīk fantazēt un ikdienas realitātē viena impulsam ļaut sevi teleportēt uz citu galaktiku, laika joslu vai apgrieztu realitāti. Lasīju un baudīju ik stāstu (turklāt tas, manuprāt, ir viens no grāmatas plusiem – īsā stāsta forma ne brīdi nepadarīja ideju izvērsumu garlaicīgu: viena ideja strauji sekoja nākamajai – atkal pārsteidzošai, unikālai).

Šeit jūs sastapsieties ar cilvēkiem, kas, pieradināti un rātni dzīvojoši krātiņā, ir visai viegli kopjami citplanētiešu mājdzīvnieki atšķirībā no tiem mežonīgajiem sugas brāļiem, kas mitinās samērā nemodernajā Saules sistēmā.

Izrādīsies, ka Parīzes centrā nokritušais un ārprātīgi smirdošais meteorīts arī ir kādas citas planētas iedzīvotāja meistarīgi izstrādāta procesa galvenais elements, kā rezultātā top milzīgas mākslīgas pērles.

Iepazīsieties ar ēģiptiešu dievieti Nutu, kas neiet, bet slīd, kas nerunā, bet dzied (un viņai pašai himnu dzied tūkstoši šim nolūkam apmācītu lakstīgalu), kas meklē … mūsdienu princi.

 Būs iespēja ļauties fantāzijai par ceļojumu senā pasaules vēsturē, piemēram, 17. gadsimta Francijā, kur romantiskā maz, bet absurda pārpārēm – un tikai smalki pārdomāti tālas nākotnes izgudrojumi kombinācijā ar merkantiliem cilvēka nolūkiem ļauj izglābties no nāvessoda.

Jautra un šausminoša vīzija par cilvēka ķermeņa daļas patvaļīgo dzīvesveidu, kas koriģējams tikai ar īpaši sastādīta līguma palīdzību. Ko jūs iesāktu, ja jūsu kreisā roka sāktu dzīvot pati savu dzīvi, piemēram, nepiedienīgi glāstot pretējā dzimuma pārstāvjus un demonstrējot rupjus žestus pēc saņemtajām pļaukām? …

 Uzzināsiet, ka piederat pie tiem ļaudīm, kas izpratuši lietu būtību pietiekami un, visticamāk, pat ļoti labi, bet iespējamība ir arī tāda, ka bija, ir un vēl būs cilvēki, kas viena mācību gada laikā labprātīgi apgūs sīkas, niecīgas, ilgi pulētas zināšanas un neapjautīs, ka tā nostiprina savas dzīves cietuma restes.

Ļausieties neiespējamai ekspedīcijai uz Sauli, šausmināsieties par pieblīvētu ar visādiem sarežģījumiem futbola spēli, dzīvosiet līdzi kādam, no kura pāri palikušas vien domājošas smadzenes, kas diemžēl kļūst par klaiņojoša suņa uzkodu un izplēn tā pateicīgajā atraugā, vēl sastapsieties ar domājošiem un saprātīgiem kokiem, kā arī ar maziem un lieliem, un veciem, un cerību pilniem ļaudīm, kas visi labprāt ieņemtu cienījamu vietu tajā realitātē, kurā ir tas gods tikt vadītam jaunu un vecu dievu rokās.

Autors izcili ironizē un liek lasītājam ne tikai aizrauties plašās fantāzijas debesīs, bet arī izprast reālās pasaules nezūdošos un mūžīgos likumus:

ka lielākais spēks ir domu brīvībai bez rāmjiem un saimniekiem;

ka cīņā par prāta attīstību ir nepietiekami vien celt augstākus griestus, tikpat būtiski ir sekot līdzi tam, lai nesagrūst grīda;

ka, novērtējot pasaules daudzveidības iespējas, mēs varam aizmirst par iekšējiem resursiem;

ka modes galvenā problēma ir tā, ka tā vienmēr iziet no modes;

ka dzīve pilnīgā tumsā var liecināt nevis par apkārtējās pasaules bojāeju, bet gan par paša… aklumu;

ka pilnvērtīga demokrātija ir tikai domāšanā attīstītas nācijas greznība

un vēl, un vēl…

Man šķiet, katrs šīs grāmatas stāsts ir veselas diskusijas vērts. Autors atklāj dažādas nākotnes utopijas, kas patiesībā sakņojas tepat – realitātē, kurā dzīvojam šodien. Grāmata, kas spēj raisīt jaunas idejas, kas paredz atkal jaunu sākumu.

Tā patiks visiem, kam patīk domāšanas plašuma elastību veicinoša fantāzijas literatūra.

Vizuālajam fonam – atbilstošs seriāls, kas arī savulaik satrieca šo to, manas apziņas ierāmētu:

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: