Miljons tumsas. Haruki Murakami “After Dark”

afterdark-300x223

Haruki Murakami ir meistars atmosfēras radīšanā. Rakstniekā Murakami es saskatu līdzību ar režisoru Deividu Linču, kura filmas esmu skatījusies atkārtoti tieši to radītās atmosfēras dēļ. Un jautājumi, kas liek pašķirt lapu iepriekš vai epizodi pārskatīt vēlreiz… ir kā smalki kodi vienkāršām atbildēm.

„After Dark” nosaukumā ir akcentēts laika posms, ko mēs saucam par rītausmu, ļoti īss atmošanās mirklis pēc tumsas. Ne velti mūsu valodā gaismas rašanās brīdim tiek piemērots darbības vārds „svīst”; tas acīmredzot ir grūts darbiņš – no tumsas izlauzties… Grāmatas stāsts šoreiz veltīts ļoti skrupulozai dažādu cilvēku tumsas izdzīvošanas uzskaitei, sākot ar mirkli pirms pusnakts. Centrālie tēli ir divas māsas, no kurām viena ir ieslīgusi divu mēnešu miegā, bet otra – aizmigt vairs nespēj un naktis izdzīvo trauksmainā nomodā. Protams, morāle slēpjas šo tuvo cilvēku  attālināšanās iemeslos un vajadzībā rast tuvināšanos no jauna. Tuvas un tālas cilvēkattiecības ir galvenais grāmatas varoņu sarunu iemesls. Kāpēc mēs, kas pat ar ģenētiskām saitēm cieši esam līdzībās saistīti, piepeši kļūstam tik atšķirīgi? Un kāpēc tik bieži svešinieks izrādās vistuvākais?

Grāmatas galvenais motīvs – cilvēka un tumsas attiecības.

Cilvēka dzīve tomēr nav tik primitīva, lai to dalītu gaišajos un tumšajos brīžos. Starp tiem ir miljoniem nianšu, gaismas un ēnas saspēļu. Un cilvēka varā ir tās izprast un atšķirt.

Interesanta ir lasītāja pozīcija – mēs esam kā slepeni vērotāji, kam tiek ļauts pētīt  galvenos varoņus it kā ekrāna otrajā pusē, ik pa brīdim pamainot pozīcijas. Tas ir murakamiskais stils – savaldzināt lasītāju savos misticisma tīklos. Tieši pusnaktī izgaismojas aizmigušas māsas ķermenis, seja un pat emocijas, jo sāk darboties TV ekrāns, kuru vēro arī lasītājs, un tad piepeši, neticami!, viņš atrodas kādā bezpersoniskā telpā kopā ar cilvēku bez nosakāmiem sejas pantiem gluži kā liecinieks, kas vēro noziedznieku sejas, pašam atrodoties tumsā. Vēl jo vairāk – lasītājs gluži kā nakts spoks var ātri pārvietoties un vērot cilvēku neapdomīgās izrīcības tumsas stundās, noklausīties sarunās, pacelt dažādu telefonu klausules un kopā ar stāsta varoņiem neizpratnē reaģēt uz nepazīstamā sacīto. Spocīgas ir arī ainas četros no rīta – cilvēki cenšas noslēpt nakts sekas, bet lasītājs redz to naturālistisko, klajo atklātību, kas ir gan netīkama, gan saprotama vienlaikus. Un, jā, Murakami, protams, neaizmirst apsolīt, ka tūlīt… tūlīt… notiks kas ļoti svarīgs.

Un notiek tas, kas parasti notiek ar mani, lasot šī izcilā japāņu rakstnieka grāmatas –  sajūsminos, kā caur sociālas fantāzijas raito stāstījumu, aizraujošo mistikas piepildīto vēstījumu es gūstu veselu kaudzi atziņu, interesantu kultūrzīmju un domu.

Viesnīca, kurā norisinās gan īslaicīgas tikšanās, gan nežēlīga vardarbība, nēsā it kā nejauši gūtu nosaukumu „Alphaville”, kurā tomēr vērojamas atsauces uz slaveno Žana Lika Godāra filmu. Tajā atainota sirreāla pilsēta, kas tiek kontrolēta un vadīta, un netiek pieļautas dziļu jūtu izpausmes – tam var sekot nāvessods. Problēmu risinājumiem tiek piemērotas matemātiskas formulas. Arī šī filma, tāpat kā Murakami romāns, ir „zinātniskā fantastika bez specefektiem”.

Mūzikas izvēle, Murakami smalki atlasīta, pauž ciešo miesas un dvēseles sasaisti.

„Five spot after dark” – trompetista izpildījumā, kādas dziesmas vārdi: „You have got the body, now you want my soul…” utt.

Dažādas leģendas un stāsti.

Vienkāršs, nepretenciozs autora vēstījums.

Kolosāla grāmata.

Ideālais lasīšanas laiks vēl dziļākai atmosfēras nostiprināšanai – bezmiega nakts.

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: