Mīlestība bez pajumtes. Margareta Madzantīni “Nekusties”

Nekusties

Nekusties… neatlaid… paliec… neaizej….-   tā varētu cilvēks sacīt cilvēkam, ja atlaišanas vai aiziešanas iespējamība šķistu līdzīga milzīgas vāts lēnai noplēšanai, kam seko neapstādināma asiņošana.

Vai piekrītat, ka katram no mums ir tumšā puse? Tā, kas tiek rūpīgi slēpta no apkārtējiem. Tā, kas sterilos un „pareizos” apstākļos noslēpjas kā nobijies kucēns. Par kuru, iespējams, tā arī nekad neviens neuzzinās. Bet bez šīs savas personības izpausmes neviens tā arī neierauga patiesību. Ja nu tomēr sanāk tā, pavisam nejauši, to kādam parādīt, un šis kāds, izrādās, ir gatavs to pieņemt… Zināt, kā sauc šo pieņemšanu? Ja zināt, tad jūs arī esat starp tiem, kas pazīst mīlestību.

Timoteo ir ievērojams ārsts, ķirurgs, kuram dzīves pakāpieni ir klāti ar skaistu paklāju, ļaujot, žilbinoši smaidot, pārvietoties augšup: ir skaista sieva Elza, ar kuru izveidojušās saprātīgas, nesteidzīgas attiecības, kas stabili nostājušās ar kājām uz zemes. Nekādu debesu. Ir meita Andžela, kas tēvam nozīmē tik daudz.

Un ir kritiens… meita cieš avārijā, un Timoteo ir spiests noraudzīties viņas glābšanā tikai mirkli, līdz, aiz aizvērtām durvīm paliekot, atliek tikai cerības un lūgšanas. Grāmatas ievada lappuses sākas ar tēva sarunu ar bezsamaņā nonākušo meitu, kuras atrašanās uz tik smalkās dzīvības/ nāves robežas liek tēvam izstāstīt smeldzīgos centienus balansēt savā mīlestības ceļā.

Viņš stāsta par savu mīlestību pret sievieti vārdā Itālija, kas uzradās viņa dzīvē no nekurienes un uzjundījas jūtas, kas arī tika radītas kā „cirvja zupa” – no nekā. No brutālas tumsas, vulgārām izpausmēm, sareibušām skumjām līdz atbrīvotības izjūtai, kad vari būt neglīts, kails, skumjš, sāpīgs, nebalināts, neskuvies, krunkains, noguris, smieklīgs un nemazgāts, bet mīlēts bez aizspriedumiem.

Atļauties kailumu – gan fizisku, gan mentālu. Cik daudz pāru to dienas laikā vai spožā lampas apgaismojumā var atļauties (vai – kad pārstāj to darīt)?  Un kas notiek ar cilvēku tad, kad viņš pēc daudziem gadiem slēpšanās kaktā to tomēr atļaujas. Gaisma apžilbina un atmodina. Atgriešanās pie sevis pēc tam, kad ilgi esi gājis prom, ir mokoša. Šķietami to vieglāk būtu darīt kopā ar kādu, ko mīli. Tikai, izrādās, … tas ir vēl grūtāk, jo tie tomēr ir divi ļoti dažādi ceļa gājēji.

It kā jau stāsts par gluži banālu mīlas trijstūri, kura stūri arī ir gluži stereotipiski: ir negaidīti pieteicies bērns, kas izšķir, ir dažādi gluži racionāli iemesli utt., kas neļauj patiesu jūtu izpausmēm ļaut dzīvot apļveida kompozīcijā. Šajā grāmatā atradīsiet daudz itāliskas mentalitātes – ļoti spēcīgu emocionalitāti, kāpšanu pāri dažādām robežām. Un tas banalitāti sadrupina.

Man ļoti patika būt šīs grāmatas lasītājai, tā pamatīgi, kā sniedzoties trīslitru burkas pašā dziļumā, izjutos līdzi galvenajam varonim un domāju par likteni. Es tam ļoti ticu. Ka katram tas savs. Un patīk man arī atziņa, ka tas dod mums katram tieši tik daudz sāpju, cik spējam nest…

Grāmatas varoņi gan varētu būt visādi aprunājami: Timoteo ir vājš, brīžam apnicīgs savās žēlabās un šaubās, Itālija – par daudz rakstnieciski satriekta dzīves dubļos ( stāsts par viņas tēvu man bija par „itālisku”), Elza – tā arī neiepazinu viņas raksturu. Viņu visu ir žēl…Tomēr Timoteo grēksūdze ir skaudra, skumja un nepareiza, līdz ar to ļoti dzīva. Mēs visi taču esam tādi – aprunājami, mazliet šķībi un asimetriski, un visiem mums ir tiesības uz brīvību mīlestībā.

Iesaku tiem, kam patīk neizskaistināti stāsti par dzīves pretrunām.

Pēc grāmatas motīviem M. Madzantīni vīrs ir režisējis neaizmirstamu filmu ar satriecošo Penelopi Krusu Itālijas lomā:

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: