Neapdzēšamais ugunskurs. Paskāls Mersjē “Lea”

leaJa vēlaties iepazīt melanholijas dabu, tad Paskāla Mersjē „Lea” būs lieliska izvēle. Šī grāmata vēlreiz parāda to, cik būtiska loma ir mums pašiem savas laimes kalšanā. Tas ir skumjš un valdzinošs stāsts par kaislību un apsēstību.

Grāmata, kas stāsta par degšanas spožumu, spējo izplatību un izdzišanas postu.

Ir satikušies divi ceļabiedri, no kuriem viens sola otram izstāstīt skumju atmiņu stāstu. Otram…, kuram ar savu atmiņu skumjām jau šķiet par daudz, un tomēr, izrādās, viņš var būt gan labs klausītājs, gan balsts, gan galu galā vistuvākais… Kāds, kura vienīgais mierinājums ir „Somersets Moems nespodrā gaismā”, ir nejauši iegūta drauga rūpīgākais domu pasaules pazinējs.

Jau grāmatas iesākumā ir skaidrs, ka stāsta nobeigums nebūs ar laimīgu izskaņu. Un ir noprotams arī tas, ka šī izskaņa ievīs saknes lasītājā. Paskāls Mersjē prot burt ar vārdiem vizuāli spilgtu pasauli, kolorītus varoņus, radīt smaržas un likt man, lasītājam, atdarināt tēlu kustības, mīmiku un  pilnībā atdoties stāstījuma transam līdzīgajai burvībai.

Stāsta sižetu neatstāstīšu, ļaujot to izbaudīt katram pašam.Vispār bija interesanti: grāmatu iegādājos, pirmkārt, autora dēļ ( „Nakts vilciens uz Lisabonu” ir neaizmirstama grāmata), otrkārt, protams, bija pārliecība par lielisku tulkojuma valodu. Izlasot anotāciju, acu priekšā radās arī pats stāsts. (Mājupceļā uz Berni Marteins van Flīts izstāsta traģisku un noslēpumainu stāstu par savu meitu, kas kļūst par slavenu vijolnieci; tiek iepazīts mūzikas un jūtu smalkais pasaules savijums, kur sava būtiska loma ir arī kaislību valdošajam spēkam). Galu galā vārds „traģisks” grāmatas aprakstā tomēr norāda, kam lasītājam jābūt gatavam… Un tomēr – lasot es atklāju arvien jaunus un jaunus negaidītus pavedienus, iepazinu apsēstības „lipīgo” iedabu un pilnībā sajutos jaunatklājumu neparedzamības varā. Kā gan ir iespējams tik skumju stāstu par saaugšanu un apsēstību ar vijoli, par apmātību ar meitas likteni izstāstīt tik skaisti? Iemesls acīmredzot ir ļoti dziļajā intimitātē, tuvu attiecību atklāsmē. Jāatzīst gan, ka ļoti smalki iepazīts ir tēva stāsts, kura rīcību vada alkas pēc tuvības un mīlestības. Man ļoti būtu gribējies izlasīt arī pašas Leas stāstu, ielīst Marijas galvā… – tā man pietrūka. Kaut gan, iespējams, autora iecere bija aizstāt meitenes pārdomas ar mūziku. Mūzika grāmatā izskan cauri cilvēku likteņiem. Mūzika, kas stiprāka par bailēm. Kā ielauzties meitas mūzikas pasaulē? Vai pietiek ar nošu raksta iepazīšanu, vai tomēr ir nepieciešams kas vairāk? Šī „kas vairāk” meklējumi arī rada tēva apsēstību. Liesmas, kas pāraugušas ugunsgrēkā…

Vai atceraties kādu bērnībā uzdotu liktenīgu jautājumu, kas vēlāk ilgi atbalsojies jūsu dzīvē?

„Vai vijole ir dārga?” Jā, tā var maksāt visu…

Šī grāmata man lika domāt ne vien par to, kā mirklis var pāraugt ilgstošās mokās, par ģenialitātes postu, par godkāres iespējamo iznīcinošo varu, bet arī par kustību… Kad esmu koncertā, pirms ieplūšanas mūzikā, vērojot mākslinieka uzstāšanos, ļoti uzmanīgi sekoju līdzi viņa kustībām un atdevībai instrumentam.

Joprojām sasaistē ar grāmatu acu priekšā ieraugu kustīgas ainas, kas, grāmatā aprakstītas, savijušās ar manu prātu, sirdi un rokām:

Leas dīvaini atliektais pirksts, van Flīta nogurumā un izmisumā atslīgušais ķermenis un rokas…

kas trīcēja pie zirga galvas, lidinājās virs auto stūres, gulēja uz segas…

kas glāstīja ceļabiedra galvu,

kas šķaidīja vijoli,

kas tramīgi šķirsta grāmatas lappuses,

kas glāsta grāmatas vāku,

kas pārvelk pirkstu pāri autora vārdam,

kas ieslēdz atskaņotāja pogu, lai noklausītos vēlreiz Bahu vijolei,

kas nolaižas, atskanot mūzikai…

Pilnīga saplūšana.

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

One comment

  1. Atpakaļ ziņojums: Latvijas blogāres apskats #38 (16.02.-22.02.). | baltais runcis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: