Dzīves personiskās nokrāsas. Haruki Murakami “Bezkrāsu Cukuru Tadzaki un viņa svētceļnieka gadi”

300x0_bezkrasu_tadziki_vax

Sākšu ar to, ka šobrīd manā grāmatu lasītavā notiek īsta sacensība – lasu vienlaicīgi četras grāmatas, un pašai bija interesanti, kura uzvarēs. Esmu ļoti priecīga, ka gads ir iesācies ar Murakami, kaut konkrēto grāmatu biju atlikusi vēlākam brīdim. Šodien tā pati ielikās man rokās…

Pirms grāmatas izlasīšanas to izdarīt nevarēju, bet būtu jauki, ja Murakami šīs grāmatas, kas stāsta par cilvēka izvēli un brīvības izjūtu, ievadā būtu piedāvājis noklausīties Franca Lista Years of pilgrimage “Le mal du pays” … noskaņas radīšanai.

Katram sava svētceļojuma mūzika… Cukuru Tadzaki dažādiem savas dzīves izkrāsojumiem izvēlējies šo:

 

Arī lasīt mana iemīļotā Haruki Murakami “Bezkrāsu Cukuru Tadzaki un viņa svētceļnieka gadus” bija kā klausīties slavena instrumentāla skaņdarba atskaņojumu, pilnīgi nemaz neizprotot nošu rakstu. Esmu šo mūziku jau dzirdējusi, pat vairākkārt (nu kurš gan nav dzirdējis stāstus par pagātnes notikumu ietekmi uz cilvēka nākotni), pazīstu tā kompozīciju un, atkārtoti klausoties, paredzu turpinājumu, viegli ritmizējot līdzi, bet, ieraugot notis, apjūku, jo nepazīstu tās… Tāda neizpratne var rasties, lasot vai klausoties kāda cilvēka ļoti personiskas ceļojuma piezīmes. Ceļojums ļoti intīmā laikā un telpā. Ir „lietas, ko nevienā valodā nav viegli izskaidrot”…

 

Galvenais grāmatas varonis Cukuru Tadzaki ir 36 – gadīgs inženieris, kas jau no skolas gadiem ir saaudzis ar iesauku „Bezkrāsu”, jo nav viņa vārda hieroglifos atrodams nevienas krāsas nosaukums, kā tas ir viņa vistuvākajiem draugiem, kas sevi dēvē par „Balto”, „Melno”, „Zilo” un „Sarkano”. Tāda koša krāsu palete, kurā Cukuru jūtas labi, bet citādi. Nedaudz atsvešināts, nedaudz vientuļš.

Līdz piedzīvo pavisam negaidītu izraidījumu no draugu bariņa un, nesapratis tā iemeslu, nododas dažādām esības pārdomām.

Viņš nobriest, izmainās ārēji, aprok un atkailina savas iekšējās izjūtas tā, lai varētu sadzīvot ar ikdienas ritmu. Tomēr, sajūtot alku garšu (sapņojot greizsirdīgus un kaislus sapņus, sastopot sev nozīmīgus cilvēkus), viņš pietuvojas izpratnei par iekšējās brīvības nepieciešamību, kas savukārt ļauj ieraudzīt dzīvi tās patiesajās krāsās.

 Viņš ceļo, sastopot savus draugus, ar kuriem nav ticies ļoti ilgu laiku, atceras savas sāpes, atbrīvojas no „uz muguras pielīmētiem cilvēkiem”, atrod atbildes par spīti „vienaldzības laikmetam”. Cukuru visbeidzot ierauga, ka viņš nebūt nav cilvēks bez krāsas un oriģinalitātes, kas „paša vainas dēļ piesalis pie zara”. Grāmatā ir sastopamas dažādas alūzijas un simboliskas ainas (viena no centrālajām, protams, ir erotiskais sapnis), kas lasītājam palīdz vēl dziļāk ielūkoties ceļojuma aizkulisēs.

 Protams, ka ceļojums visiem, kas mīl Murakami grāmatas, patiks, vēl jo vairāk tiem, kas pazīst šo personības īpatnību – „nedaudz atsvešināts un vientuļš”…

Sākotnēji gan Cukuru to uzskata par savu sprostu, kas liek dzīvot ar nedzīvu, mirušu masku. Vai tiešām vienīgā real life izvēle ir starp nagu nomaukšanu rokām vai kājām?

 Ja nebūtu divu vērtīgo ceļojuma pavadoņu, kas iemācītu Cukuru sadzirdēt savas dzīves mūziku un atrast „krāsainos” draugus, iespējams, viņš patiešām savām nāves priekšnojautām ļautu piepildīties.

 Jautājums atkāpei: kāda izskatītos tava seja pūlī sastrēgumstundā? 

face

Kāds no Murakami tulkotājiem viņu ir nodēvējis par rakstnieku – bārmeni – , kurš lasītājam palīdz, iemalkojot kādu stiprāku dzērienu, atkal saprast, kas esi tu pats. Bārmeņi esot paši labākie sarunu biedri…

 Arī šajā grāmatā, līdzīgi kā visās citās, lasītājs var tikai brīnīties par personiski dziļi ieinteresētajiem jautājumiem, ko Murakami ir atkal pratis , neparasti manevrējot (gan bez ierastās misticisma devas), uzdot… Un tad sirds līdzi grāmatas varoņiem gluži kā „naktsputns” traucas pretī atbildēm.

 Es pati tikai kārtējo reizi varu atzīties mīlestībā šim autoram…

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: