Mīlestības mēraukla. Ēriks Emanuels Šmits “Divi kungi no Briseles”

ErikEmmanyuel_Shmitt__Dva_gospodina_iz_Bryusselya

Beidzot… es sev saku, izlasījusi Ērika Emanuela Šmita grāmatu „Divi kungi no Briseles”. Beidzot pēc ilgiem pārgājieniem dažādos literatūras ceļojumos, kas, jāsaka godīgi, līdz galam neietiecās manas skalas desmitniekā (pēc Petrosjanas „Nama…” vēl ilgi nevaru atgūties), tad nu šovakar esmu izlasījusi brīnišķīgu, no sirds iesakāmu grāmatu visiem lasītājiem. Tajā ir apkopotas 5 noveles, katra ar pilnīgi atšķirīgiem varoņiem, pavisam negaidītiem sižeta pavērsieniem (arī paši sižeti – ļoti interesanti, neparasti, ne – banāli…), un tie visi kā pirksti dūrē ievij tēmu – mīlestība.

Mums katram līdz ar auguma parametriem un dvēseles dziļuma tilpumu Dieviņš līdzi devis vienu mīlestības mērauklu, kuras garumu tad nu arī droši vien nosaka pats devējs. Esam bieži dzirdējuši dažādus izteikumus par mīlestību – tās lielumu, diženumu, mūžīgumu, daudzveidīgumu, izsīkšanu, aklumu, pārvērtībām, pirmreizību utt. Varbūt kāds nemaz nezina savas mīlestības mēru, un, skat, gluži negaidītā dzīves piespēlē tā atklājas visā savā plašumā un bezgalībā… Kāds cits savukārt zina nosaukt precīzus mīlestības milimetrus un tieši tādus pieprasa arī no otra. Bet kādam ticis vien mazs mēra strupulītis, ar kuru nav iemesla lepoties, bet dzīvot… var arī tā…

Arī E.E.Šmita noveļu varoņi katrs sevī atklāj mīlestības ģeometrisko dabu. Lūk, sastapšanās ar homoseksuālu pāri, kas, apejot valsts likumus, gluži slepeni un rotaļīgi salaulājas baznīcas aizmugurējā plānā laikā, kad tiek noslēgta likumīga savienība starp sievieti un vīrieti. Kura savienība izrādīsies spēcīgāka un ilglaicīgāka? Autors smalkjūtīgi skar šo pretrunīgi vērtēto tēmu sabiedrībā, ļoti skaidri atklājot, ka mīlestībai patiešām nav nekādu noteikumu un robežu – tā ir viena no skaistākajām anarhijām mūsu dzīvē, kas tajā pašā laikā vedina cilvēku kļūt dāsnu, devīgu un dzīvesgudru. Tieši tādi ir šie abi kungi no Briseles, kas atļāvās visas savas dzīves garumā vilkt paralēles ar citu cilvēku dzīvi, palīdzēt viņiem arī mīlestības patiesās dabas izpratnē.

Novele par suni ir, pirmām kārtām, par cilvēcību, par tās izpausmēm jebkurā dzīves situācijā, un to ieraudzīt visbriesmīgākos apstākļos nonākušam ebreju zēnam palīdz tieši suns. Suns, kura pašaizliedzība palīdz izdzīvot Osevncimā, kļūst par visas turpmākās dzīves balstu. Un visiem, kas pēc tuvinieku zaudēšanas, pēc prātam neaptveramās spīdzināšanas vairs Dievam ticēt nespēj, galvenais varonis pretnostata savu Dievu, kas parādījies suņa izskatā.

Šim stāstam seko rotaļīga novele ar izcilu nobeigumu par cilvēka mīlestību pret mūziku.

Tad novele, kuras darbība risinās Īslandē vulkāna Eijafjallajekulla  izvirduma laikā. Caur vecāku un viņu bērnu attiecībām tiek parādīta zemes spēku ugunīgā cīņa, spontānie lavas sprādzieni, kas galu galā zem pelniem savu līdzsvaru atrod visu varoņu sirds unisonā.

Un nobeigumā, jāsaka, visskumjākais vēstījums par to, kas notiktu, ja notiktu, kaut patiesībā tajā var saredzēt visa krājuma kopsavilkumu – mēs nekad nevaram zināt, kad, kur un kam nāksies atklāt savu mīlestības mēru.

 Cik negaidīti dzīves laikā atklājas, ka esam cits ar citu cieši saistīti, ka katrā no mums mājo viss labais un arī tā pretstats, ka no viena dzīves stāsta gluži organiski izriet nākamais, un, ja atrodas kāds meistars, kas var to visu pierakstīt, tad rodas neaizmirstama grāmata..

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

3 comments

 1. Anonīms

  Skaists apraksts.

  Like

 2. Sarkanā Biete

  Saintriģēji!

  Like

 3. Noteikti iesaku! Atceros, kaut kad sen līdzīgu iespaidu uz mani atstāja Stefana Cveiga noveles. Lielisks žanrs izcilu meistaru rokās ir bauda lasītājam.

  Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: