Pamodināt cilvēku? Džeimss Patersons, Maikls Ledvidžs “Zoo”

200x200_zoo_978-9934-0-4125-9

Divu rakstnieku Džeimsa Patersona un Maikla Ledvidža radītā grāmata (kārtējā viņu abu sadarbībā) par cilvēku un dzīvnieku pasaules postošo mijiedarbību.  Džeimss Patersons ir rakstnieks, kas iekļuvis Ginesa rekordu grāmatā par vislielāko skaitu bestselleru, ko izdevis viens autors. Jāatzīst gan, neesmu viena no tām, kas šo pirkumu skaitu būtu vairojusi. Izņemot pavisam neseno – ļoti spontāno – iepirkšanos. Nu tā… neko daudz nedomājot, nopirku un izlasīju.

Es pilnīgi noteikti esmu asa sižeta cienītāja, man patīk uztraukties līdzi grāmatas vai filmas varoņiem, nespēt paredzēt vai paust pārsteigumu, nonākot pie atrisinājuma. Un tas viss veido summu, kas aso izjūtu garšu rada īpašu un neaizmirstamu. Gribas vēl, bet tā, it kā pacīnoties ar autoru, nu – vai varēsi mani šoreiz pārsteigt? Filmās, arī seriālos – jā, ir gadījies nomanīt arī jaunražojumos pāris labu, neaizmirstamu, oriģinālu sižetu, bet, par grāmatām runājot, …nezinu, varbūt kāds var ieteikt labu, asa sižeta literatūru, kas pārsteidz lasītāju?  …

Man ir tagad neliela kaudzīte jaunumu sakrājusies, centīšos tur pērles atrast.

Grāmata „Zoo” parāda lasītājam vienu no pasaules gala apokaliptiskajām ainām, kuras izspēlē lielākie vaininieki, protams, ir paši cilvēki. Jauns biologs Džeksons Ozs, jau ilgi cenšoties sabiedrībai atspoguļot tās dzīvesveida graujošās sekas, nu nonāk pie jauna uzdevuma – viņam jāizzina pasaules dzīvnieku neparasto un šausminošo uzvedību attieksmē pret cilvēkiem, jāsaprot cēloņi un jācenšas novērst sekas. Viņam tas izdodas un neizdodas… Lasītājam noteikti būs interesanti uzzināt daudz faktu par dabas izmaiņām pasaulē vēsturiski un mūsdienās, grāmatā ir atrodams daudz tiešām vērtīgas informācijas par dzīvnieku pasauli. Ir skaidri jūtama pašu autoru pozīcija – viņi klaji demonstrē savu nepatiku pret amerikāņu valdošās kliķes visatļautību, pret masveida karotāju „zombēto” rīcību, pildot neizanalizētas, inertas pavēles. Piemēram, viens no šādiem kareivjiem ir rotājies ar tetovējumu: „Nogalināt – tīrā bauda!” Kā pretspēks radības kronim šoreiz ir nostājies dzīvnieks, kurš atrodas „plaša mēroga vides katastrofas” pašā viducī. Vēl vairāk – ņemot vērā viņa fizisko pārspēku, viņš var arī uzvarēt šajā bezjēdzīgajā karā.

Pati esmu daudz domājusi par to, kur gan visa straujā cilvēces attīstība var ietriekties… Periodiski mēs sadzirdam dažādus briesmu signālus, uzzinām par kārtējo stihiju vai neparastas slimības uzliesmojumu…  kādas izmaiņas pasaulē notiktu, ja katrs no mums tūlīt pat pieņemtu kādu videi draudzīgu lēmumu? – jautājums droši vien izskan pārāk retoriski… Laikā, kad „zemes bioloģiskā daudzveidība mums palīdz izdzīvot”, mēs par to nedz interesējamies, nedz vēlamies kā pasargāt pasauli sev apkārt. Ar visu – ar tehnoloģijām pārblīvētu rokassomu, ar mašīnas izmantošanu braucienam uz tuvējo veikalu, ar māju, kurā tiek izmantots par daudz elektrības utt. – mēs apliecinām savu „aklumu un kurlumu” blakus tiem dabas brīnumiem, kuriem maņas ir daudz asākas. Grāmatā citēts arī Hamleta sacītais par cilvēku: „Cik dižens prātā! Cik bezgalīgs spējās! Cik savos darbos līdzīgs eņģelim..” Cik ironiski…

Ja noņem manu lasītājas nepatiku pret klišejām ( ak, šie neatvairāmie amerikāņu zinātnieki un viņu nevainojamās līdzgaitnieces – brīnišķīga ģimene ar saulainu dēlēnu piedevām; cik vienkārši viņiem ir īstenot protesta akciju, pēc kuras nedomājot var samaksāt drošības naudas 3000 papīriņus  vai, piemēram, pēc baisiem piedzīvojumiem tā, starp citu, ātri nopirkt lidostā iPhone, lai noklausītos balss pasta ziņojumus – manī vienkārši runā latvieša skaudība : )))) ), kā arī ļoti subjektīvas prasības pret daiļliteratūras valodu, ja  šo grāmatu uztver kā interesantu jauna biologa dienasgrāmatu, tad patiešām varu to ieteikt kā labu lasāmvielu apokaliptiskām pārdomām.

 Pēc nepilna gada amerikāņi sola pirmizrādi seriālam 13 sērijās ar tādu pašu nosaukumu  pēc romāna motīviem.

Zemāk esošais video atklāj vēl vienu ļoti skumju un reālistisku stāstu par mūsu, cilvēku, rupjas nevērības sekām…:

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: