Dūres kabatās. Ida Jessen “ABC”

16004858

Savas dzīves laikā esmu vairākas reizes jutusies kā nonākusi strupceļā. Un dažas no šīm reizēm vēl joprojām atceros tik spilgti, it kā tās būtu notikušas vakar. Vai tās ir mani mainījušas? Visticamāk, ne pārāk. Visvairāk cilvēkā izmaiņas tomēr nosaka laiks, nevis notikumi.

Šīs grāmatas žanrs varētu tikt pieskaitāms psiholoģiskajiem romāniem, kaut gan šāds nosaukums ir pārāk izplūdis un neko neizsakošs. Tāds mentāls ceļojums galvenā varoņa rakstura dzīlēs. Pie tam galvenais varonis ir nevis harizmātisks stiprinieks, bet gluži neizteiksmīgs 40-gadnieks ar vāju un nepārliecinātu raksturu. Kādam droši vien jau nepatīk. Bet man gan… pat ļoti labprāt lasu grāmatas, kuras līdzinās tādai vienkāršai sarunai, piemēram, kāda tāla brauciena laikā ar svešinieku, kurš ir piespēlēts kā blakussēdētājs. Un neko darīt… aprunājies un vēlreiz nostiprini kādu iepriekš formulētu dzīves pozīciju.

Joakims ir vīrietis, kurš dzīvo samērā snobisku dzīvesveidu: darbs ir viņa stihija, viņa vecpuiša dzīvoklī ir labākās mēbeles, viņa apģērbs ir nevainojams un ēdiens – izmeklēts. Uz nakts skapīša- ik vakara lasāmviela glancētos vākos, tērauda virtuve, servīze  24 personām, grāmatu rindas, kas izveidotas ar mērķi kaut kad tās izlasīt… Tas viss pieder vīrietim, kas ir šķietami spējīgs, talantīgs, pietiekami turīgs un samērā vientuļš. Līdz viņš sastop Sjuzannu. Sievietes tēls, kas ir rakstnieces meistarīgi uzradīts tā, ka liekas – viņa dzīva un kliedzoša man, lasītājai, stāv pretī un uzstājīgi ko atkal pieprasa. Sākotnēji sievišķīga, maiga, interesanta, nejauši sastapta viņa ieraušas Joakima dzīvē uz palikšanu kopā ar savu meitu Diti. Pēc kāda laika viņi jau ir ģimene. Un Sjuzanna atklājas pavisam citāda – ļoti rupjš un kašķīgs „zāģētājas” tips, kurai nepiemīt ne gaumes, ne mēra izjūtas un kas nepavisam nav cilvēks, ar kuru Joakims vēlas pavadīt savu laiku. Lasītājs vien var nojaust par dažādām dzīves traumām, ko sieviete ir pārdzīvojusi, līdz kļuvusi par manipulatori, kas gatava savās stratēģijās par galvenajiem spēlētājiem izvēlēt arī savus bērnus. Viņiem piedzimst dēliņš Jākobs. Un šīs ir visjūtīgākās grāmatas lappuses – tēva un bērnu attiecības veidojas tiešām saturīgas, pilnas nedalītas intereses un mīlestības citam pret citu. Tomēr, jāsaka, nekas vairs Joakimam neizdodas, nekas… Viņš nonāk tajā dzīves situācijā, ko augstāk nosaucu par strupceļu. Visas viņa dzīves patiesības, kuras viņš līdz šim ir izvairījies skaļi pateikt, nu ir paslaucītas dzīves pagultē. Vanna, kas ir bijusi karsta, kūpoša un gatava mierināt, nu ir padzisusi – jākāpj ārā, citādi nosalsi, bet…nu, nesanāk… Joakims atzīst, ka dzīves virsuzdevums ir nostāvēt starp divām pretstatu cīņām sevī. Bet patiesībā tā ir vienkārši bēgšana vai izvairīšanās pieņemt lēmumus. Ironiski autore ir izvēlējusies izmitināt jauno ģimeni Ābeces ielā, kur viņi varētu, ja gribētu, no jauna apgūt vienkāršas dzīves ābeces patiesības…

Galveno varoņu raksturi ir asi un uzrunājoši, un neviens no tiem man nepatika, bet man ļoti patika, kā autore šo manu pretenziju audzēja arvien lielāku. Tik lielu, ka  gribējās nepacietīgi skriet pāri lappusēm, brīžam – ātri pārstāt lasīt un neķerties atkal klāt šī „bezmugurkaulnieka” sevis mocīšanai un nemitīgai dūru turēšanai kabatās. Tomēr, grāmatu beidzot lasīt, manī palika tikai žēlums un arī tāda kā dzīves pieņemšanas izjūta – mēs, cilvēki, esam tik ļoti dažādi, un visi, kas esam satikušies un šo pazīšanos izveidojuši par ciešākām attiecībām, esam pelnījuši tieši to, ko saņemam.

Grāmata tiem, kas interesējas par tik dažādo un vājību pilno cilvēku dzīvi.

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

2 comments

  1. Sarkanā Biete

    Lasīju Tavu ļoti interesanto atsauksmi, un man prātā nācā grāmata Coral Glynn. Sižeta ziņā noteikti pilnīgi savādāka, bet arī tur galvenie varoņi (vismaz man) reizē kaitināja un dzina lasīt uz priekšu, un pēc grāmatas izlasīšanas bija tāda kā tukšuma sajūta ar nolemtības pieskaņu. Jocīgi, bet arī tādi bezmugurkalnieki reizēm var būt interesanti.

    Like

  2. Jā, piekrītu – tā atkal ir grāmatas dotā iespēja, jo dzīvē diezin vai šie personāži būtu saistoši. Paldies par ieteikto grāmatu! Man pašai, starp citu, radās asociācija ar Kenzaburo Oe “Privāto lietu”.

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: