Cilvēcība. Drosme. Laipnība. = Brīnums? R.Dž. Palasio. Brīnums.

brinums

Brīnums  – tas, kas izraisa apbrīnu; pārdzīvojums, kas saistīts ar ļoti lielu pārsteigumu, izbrīnu. (Latviešu valodas skaidrojošā vārdnīca.)

Ja vēlaties šīs emocijas izbaudīt, lasot grāmatu, domāju, R.Dž. Palasio „Brīnums” varētu būt īstā izvēle. Droši vien skaidrojuma pirmā daļa visprecīzāk raksturotu to, ko varētu izjust lasītājs, vērtējot gan Augustu, 10 – gadīgu zēnu ar iedzimtu fizisku sejas defektu, gan citus grāmatas varoņus.

Grāmata vēsta par citādo un spēju to pieņemt. Šī spēja, domāju, ir unikāla un skaista, es no sirds priecājos par ikvienu cilvēku mūsdienu pasaulē, kurš spēj izlīst no domāšanas četrstūrainības, no sabiedrības aizspriedumu gūzmas un citādību novērtēt gan kā paša, gan citādā iespēju. Pašam tā ir iespēja kļūt vērtīgākam, labākam un, visticamāk, gudrākam cilvēkam, citādajam – tikt saprastam, novērtētam un izbaudīt savas tiesības uz laimi.

Augusta sejas defekts apkārtējos izraisa ne vien žēlumu, bet arī bailes un šausmas.

„Neaprakstīšu, kā izskatos. Lai ko jūs domātu, visdrīzāk ir vēl ļaunāk..”

Man šķiet šis komentārs tomēr ir attiecināms uz jebkuru aprakstīto notikumu grāmatā. Zēnam sākot mācīties kopā ar citiem bērniem skolā, protams, ir jāpārdzīvo daudz smagu brīžu, vēlāk Augustam rodas patiesi labi draugi, viņam ir lieliska ģimene, kur katrs šo fizisko nelaimi izdzīvo un pārcīna citādi. Daudzi grāmatas varoņi ir apveltīti ar „brīnumainu” spēku – gluži kā burvju dziru, kurā pasmelties pēc katra dzīves klupiena. Visiem pietiek spēka celties un doties tajā virzienā, kuru varētu saukt par „pareizo” – tā ir gaiša, labestīga un laipna dzīves puse. Visgrūtāk ar klupšanu un celšanos, protams, sokas pašam Augijam, tomēr, manuprāt, viņa lielākais spēks ir tajā, ka viņš ir bērns.

Un tomēr… atgriežoties pie iepriekšminētā citāta un zinot ļoti labi, cik nežēlīgi tieša, lai arī tendencē optimistiska, ir bērnu pasaule, es domāju, ka, ja aprakstītie notikumi būtu pārdzīvojami lasītāja ikdienā, tie biežāk sastaptos ar to otru dzīves pusi, kura ir nežēlīgāka un skumjāka. Man šķiet, ļoti, ļoti liels šīs grāmatas brīnums ir zēns vārdā Džeks, kurš par spīti visādiem bara instinktiem un masu spiedieniem kļūst par lielisku draugu Augustam, kuru citi dēvē par citplanētieti un kuram neuzdrošinās pat pieskarties, baidoties aplipt ar ko šausmīgu un nedziedināmu.

Grāmatā ir daudz vērtīgu atziņu, kas nav banālas. Ārējā izskata nozīme nebūt nav mazsvarīga, un uz to tiek norādīts vai ik lappusē, kad lasītājs no jauna iepazīst sabiedrības attieksmi pret Augusta neparasto ārieni. (Vārds „neparasts” ir antonīms vārdam „parasts”- un, manuprāt, visprecīzāk raksturo tās duālās pasaules puses, kas ir cīnītājas grāmatas notikumos.) Atzinums – es mīlu tevi tādu, kāds tu esi, es tevi pieņemu, un tu esi pats labākais draugs (dēls, brālis) – tas ir vislieliskākais ceļa mērķis ikvienam ,kam jāiet rokrokā ar neparasto… Kāds varētu uzskatīt, ka labākais, ko cilvēks varētu darīt, ieraugot kādu, kurš pirmajā mirklī var izraisīt patiesu izbīli, arī riebumu vai citu pretreakciju, ir iemācīties to neievērot, neglūnēt un paiet garām kā gluži ikdienišķai parādībai. Taču tā gluži nav – vislabākais, ko cilvēks varētu darīt, ir būt blakus, apliecinot, ka lieliski redz acīmredzamo, tomēr tas nav šķērslis draudzībai vai mīlestībai.

Grāmatā ir nodaļa par dzirdes aparātu, kurā aprakstītas izjūtas, ko puisēns jūt, kad beidzot ir sācis dzirdēt.

„Okeāns bija pazudis no manas galvas. Tas bija prom. Skaņas kā mirdzoši gaismas stari ielija manā galvā..”

Lasot man lija asaras, un tās droši vien ietecēja pašas radītajā okeānā, jo arī man sev visai bieži būtu jāatgādina:

„Drosme. Labsirdība. Draudzība. Raksturs. Šīs īpašības apzīmē mūs kā cilvēciskas būtnes un virza uz priekšu, reizēm līdz diženumam. Visdiženākais ir tas, kura spēkam piemīt vislielākā cilvēcība.., kura spēks iepriecina visvairāk siržu..”

 

„Varbūt ieviešam dzīvē jaunu noteikumu… censties būt mazliet laipnākiem nekā nepieciešams?..”

Šī ir brīnumaina grāmata. Lasiet paši. Un noteikti iedodiet izlasīt saviem bērniem.

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: