Virves dejotāji. Greiems Džoiss “Silent Land”

lejupielāde (2)

Jūs noteikti esat dzirdējuši elpu aizraujošo stāstu par amerikāņu virves dejotāju Niku Valendu, kurš pagājušajā gadā šķērsoja Lielo kanjonu ASV Arizonas štatā, mērojot šo ceļu pa tērauda trosi bez drošības stiprinājumiem? Viņš ceļu veica 20 minūtēs, balansējot ar kārti. Un vienīgais, kas viņam deva drosmi turpināt ceļu vēja brāzmās, bija nedaudz palēnināts solis un lūgšanas.

Niks Valenda varētu būt materializēts izpausmes veids tam, kā dzīvē pa dažādām ļoti smalkām robežām var gadīties balansēt mums visiem. Ir taču robeža starp mīlestību un naidu, starp laimi un nelaimi, starp gaismu un tumsu, starp dzīvību un nāvi… Parasti mēs atrodamies kaut kur vienā pusē, varam arī gāzelēties kā apaļa spēļmanta, līdz kaut kur nolemjam nosvērties. Un varam balansēt… klusiem, viegliem soļiem, kas pilni nospriegotas uzmanības. Diez ko domāja Niks Valenda šajā unikālajā gandrīz pusstundā?

Nav šis stāsts par virves dejotāju. Vai varbūt tomēr ir?

Grāmata „Silend Land” (tulkojot to varētu saukt gan par klusējošo, gan tukšo, gan aizmirsto… zemi) stāsta par kādu angļu pāri, ka devušies atpūsties uz Francijas Alpu kūrortu,  kur cieš lavīnas nogruvumā.

Viņi tiek ārā no sniega, ar grūtībām, paši saviem spēkiem nonāk atpakaļ ciemata viesnīcā, kur viņus sagaida pilnīgs… klusums. Zoja un Džeiks gaida glābējus, kuri neierodas, tad cenšas aiztikt pie cilvēkiem paši, bet arī šie meklējumi cieš neveiksmi. Pāris pārdzīvo dīvainas vīzijas, neizpratni un šaubas, tomēr par vienu gan viņi ir pilnīgi droši – viņi ir izglābušies abi divi, palīdzējuši viens otram, viņi – kas no visas sirds mīl…

Tā ir bauda – elpot spirdzinošu gaisu, skatīt ainavas kā no reklāmas lapām, dzert visdārgākos vīnus, mieloties ar delikatesēm, tērpties dārgu zīmolu apģērbos – tā ir bauda vienai dienai. Jo nākamajā tam īsti vairs nav saredzama jēga. Īpaši tad, ja bauda ir plaši pieejama, neko nemaksā, nevienam neizrādāma un patiesībā arī …pilnīgi bez garšas… Mazliet dīvaini, vai ne? Bet tieši to piedzīvo vīrs un sieva, palikuši pilnīgi vieni pieczvaigžņu kūrorta nevainojamā vidē. 

Nu ir laiks pateikties Dievam vai liktenim, ka šajā mirāžā ir nonākuši divi, kas, nometot visu iepriekš nosaukto nost, līdz pašiem ķermeņa un sirds dziļumiem var baudīt to, ko sauc par mīlestību. Un tā patiesi nav bauda vienai dienai, bet mūžībai…

Jāsaka, man šī grāmata atgādināja lielisku dramaturģijas darbu, jo galvenie varoņi ir divi, vēl liela loma ir abu vecākiem un ainām, kas saistās ar viņu aiziešanu… Tās ir sarunas, domas, bailes un patiesas mīlestības apliecinājums, kam dota pilnīga vaļa iluzorā vidē.

Es nevaru raisīt vaļā šeit sižeta līnijas, darbs ir ļoti aizraujošs un nav noliekams malā, pirms izlasīts, tas ir jāizlasa jums pašiem. Grāmata jautās, un jūs atbildēsiet:

  • cik ilgs laiks nepieciešams, lai uz karstas pannas izkustu sniega pārsla?

  • ko jūs iesāktu, ja jums tiktu dots papildus laiks tāda dzīves notikuma izdzīvošanai, kad esat jutušies patiesi laimīgi?

  • iedomājieties, jums tiktu atņemta jūsu līdzšinējā dzīve, – ko jums būtu visvairāk žēl atdot?

  • vai jūs esat sadzirdējuši citu cilvēku domas?

  • vai jūs esat klausījušies absolūtu klusumu (pačukstēšu – tāda nav!)

  • vai jūs jūtat, kā iet laiks?

  • vai dzīve skrien vai lēni velkas?

  • vai jūs esat dzirdējuši brīdinošus dzīves signālus?

 

Zojas tēvs vienā sievietes atmiņu ainā saka, ka visam šajā dzīvē ir sākums un beigas. Un nav iespējams ar pirkstiem krampjaini iegrābties vienā dzīves mirklī un to apturēt. Vai varbūt tomēr… , kā virves dejotājam balansējot, apmēram 20 minūtes…

 

Ļoti, ļoti interesanta grāmata ar neparastu redzējumu uz pasauli un mīlestību. Es noteikti vēl lasīšu Greiema Džoisa romānus.

Un šeit maza epizode no Nika Valendas vēsturiskā ceļa mērojuma:

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: