Karina Alvtegena “Nodevība”

BetrayalKA

Kāpēc mēs vispār lasām grāmatas? Man šķiet, grāmatu lasīšanai ir dziedējošs spēks. Tā ir nepārtraukta saruna pašam ar sevi – ar savām bailēm, cerībām, prieku, piedzīvojumu kāri, arī ar to, ko vēl tik labi sevī nepazīstam. Lasīšanas process ir kā aizvērtu durvju slēgšana vaļā – atslēgu ir daudz, un, izlasot labu grāmatu, tu esi atradis to īsto, ar kuru atvērt ko jaunu, interesantu, slēptu.  Man ļoti patīk tas brīdis, kad, lasot grāmatu vai aizverot tās vāku, manī summējas tik daudz atklājumu, jautājumu, prieka un strīdu. Es to saucu par piepildīšanu. Sevis. Un tā ir viena no manām vismīļākajām nodarbēm.

Tikko izlasītā Karinas Altvegenas grāmata „Nodevība” manī gan neko gaišu neraisīja, bet ne tādēļ, ka grāmata lika vilties, nemaz. Tā ir lieliska grāmata. Tikai, to izlasot, man ir skumji.

Grāmatas galvenā varone Eva piedzīvo to, ko sauc par nodevību. Viņa uzzina, ka vīrs viņu jau ilgāku laiku krāpj. Un izjūt veselu emociju virpuli: gan kaunu, gan apjukumu, gan dusmas, gan vientulību, gan …atriebības kāri. Grāmatas galvenie varoņi ir trīs: Eva, Henriks – viņas vīrs –  un Jonass. Ir vēl Linda un Anna. Un viņi visi ir ļoti cieši saistīti. Grāmatā ir daudz tumšu noslēpumu, slimīgi prāta tarakāni, gluži saprotamas cilvēcīgas vājības. To lasot, es jutu līdzi visiem varoņiem – gan Evai, gan viņas vīram, gan Lindai, pat Jonasam.

Grāmatas varoņi ir ļoti atkailināti, ļoti reālistiski. Vienam no viņiem ik dienu līdzi nāk ģimenes trauma, uzmācīgi rituāli, kuru dēļ nemitīgi jāmelo. Kāds cits ir piedzīvojis ko tādu, ko vēlētos slēpt, lai izvairītos no sabiedrības nosodījuma.

Eva visa stāsta laikā meklē tik daudz atbilžu, – kāpēc mīlestība ģimenē nevar izdzīvot pati, kādēļ tā iznīkst starp neskaitāmajiem darbiem un pienākumiem, kāpēc, piemēram, ātrgaitas internets nemaz neietaupa mūsu dzīves dārgās sekundes, kuras mēs varētu tā vērtīgi un ar pilnu atdevi veltīt saviem mīļajiem?  Nemaz…

Ļoti patika grāmatā pieminētais stāsts par indiāņiem, kuriem tika piedāvāts tāls ceļojums ar lidmašīnas palīdzību – ātri un bez sarežģījumiem – , un, kad tas bija izmantots, viņi apsēdās lidostā uz zemes un nekustējās ne no vietas. Kad viņiem vaicāja, kāpēc, viņi atbildēja, ka viņu ķermeņi, jā, tie ir ātri un veiksmīgi atlidojuši uz vajadzīgo vietu, bet dvēseles tam nepaspēj līdzi, un tās viņi arī pacietīgi gaida. Cilvēki, kas ikvienā dzīves darbībā grib būt vienoti ar savu dvēseli, nevis tikai fiziski paspēt izdarīt visu laikā, gūt šķietamus panākumus un pēc tāda skrējiena secināt, ka kaut kur kaut kad ir pazaudējuši paši sevi.

Man bija ļoti skumji sajust galveno varoni, kas aizvērusi savu sirdi melnu un tumšu kā pagrabu bez logiem, kurā nekāda mīlestība vairs neizdzīvos. Un bez mīlestības cilvēks pieļauj tik daudz kļūdu – viņš izjūt patiesu naidu, filigrāni izdomā, kā pareizi melot (gribi samelot pārliecinoši, neatbildi pārāk ātri)… Izlasot es domāju par to, vai cilvēka riebīga, tāda tiešām baisa rīcība ir attaisnojama? Ja pats viņš saprot, ka ir s. savārījis lielus, bet nevienam par to piedošanu vairs nav spējīgs lūgt. Ja viņa vienīgā vēlme ir klusu un mierīgi atlaisties savas mājas dīvānā un just, ka nekas nav mainījies. Un cerēt, ka tad, kad viņa un otra starpā vairs nebūs melu, atkal radīsies tuvība, vēl lielāka nekā iepriekš. Kas notiek tad, kad tiešām izdari ko sliktu tādēļ, ka jūties nodots, piemānīts, tevi vada niknums, vēlme atriebties. Nevis – kas notiek vispār, bet – kas notiek ar tevi pašu?

Vispār šī grāmata man iedeva atslēdziņu uz kaut kad jau atvērtām durvīm sevī. Es tās vienkārši atvēru vēlreiz. Ir ļoti, ļoti svarīgi (man liekas, tas ir dzīves galvenais motīvs) mīlēt pašam sevi.

Forša grāmata, no sirds iesaku, ja esat gatavi tādai  iekšējai sarunai. 10/10

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: