Edgars Untāls “Nelieciet man domāt!”

300x0_cover (1)

Šodien, 13. augustā, tiek atzīmēta starptautiskā kreiļu diena, tā īpašu godu izrādot cilvēkiem, kuru statistiski pasaulē ir daudz – apmēram 10%.

Ne gluži par kreiļiem šoreiz stāsts, ar šī fakta iezīmēšanu vēlējos izcelt neordinaritāti, ko parasti piedēvē kreiļiem un kas ir saistāma ar labās puslodes dominēšanu pār kreiso – visai bieži tieši kreiļu vidū ir sastopami cilvēki ar nestandarta redzējumu uz ierasto, ar jaunu, radošu domāšanu.

Par domāšanu šoreiz…

Grāmatu par domāšanu, tās koriģēšanu, prāta izaugsmes veicināšanu ir daudz. Vēlētos izcelt divas, nesen pabeigtas un, manuprāt, brīnišķīgas grāmatas, kas liek prātam patiesi gan darboties aktīvāk, gan veidot pozitīvāku, radošāku, asāku skatījumu uz pasauli. Grāmatas, kuru citātus esmu pārrakstījusi, kurās salikusi dažādas raibas grāmatzīmes.

Viena no tām ir domāta pārdevējiem, bet principā der ikvienam, kurš ikdienā strādā ar cilvēkiem un mēģina izprast sabiedrību un sevi tajā pēc iespējas veiksmīgāk.

Edgars Untāls „Nelieciet man domāt!”

Grāmata aplūko sabiedrību kā trīs grupas, ļoti precīzi formulētas (1) tie, kas nezina un negrib zināt; 2) tie, kas nezina un grib uzzināt; 3) tie, kas zina un vairāk negrib zināt). Tā ideālā grupa acīmredzot ir otrā, un, kā saka grāmatas autors, tās saturs der tiem, kas vēlas domāt citādi, nekā ierasts. Tā, starp citu, ir arī manis visai bieži izmantotā domāšanas stratēģija – mēģināt apgriezt jebkuru dzīves piespēlēto faktu pilnīgi no otras puses. Tas ļauj labāk saprast arī citus cilvēkus, bet diemžēl ne vienmēr tas izdodas, jo domāšanas svārstības mēdz samulsināt.  

Grāmatā tiek uzdoti daudzumdaudzi ļoti interesanti jautājumi, ar kuriem ikdienā parasti savu prātu nepaspējam nodarbināt: vai tu esi gatavs būt atšķirīgs? ar ko tieši tu gribi atšķirties? kur sākas un beidzas atšķirība?  darīt izcili vai nedarīt nemaz? apgūt jaunas prasmes vai ļauties slinkumam? riskēt un kļūdīties vai nedarīt neko bez kļūdām? vai tiešām celties katru rītu stundu agrāk un lasīt grāmatas ir svarīgi?…

 Šī grāmata ļoti noder ikvienam, kura darba pienākumos ietilpst vadošs darbs ar cilvēkiem, kad svarīgi ir pārliecināt, darīt zināmu, palīdzēt izdarīt izvēli. Ļoti, ļoti daudz vērtīgas informācijas un prātojumu, kas vēlreiz apliecina domu, ka ne jau apkārtējie ir tie, kas vainojami pie pašu neveiksmēm, un ka vispār dzīvē visu, visu, visu vari sasmelt pats un tikai sevī.  

Rokasgrāmata, kuru kā plānotāju der iemest ikdienas somā līdzi. Palīdz, patiešām noder, iesaku!

Lūk, idejas:

  • Lai gūtu panākumus, skaties, ko dara vairākums, un rīkojies pretēji.

  • Ja paskatāmies uz visiem un izvēlamies labāko, tad labākais nemaz nav tāds kā visi.

  • Bēgot no neveiksmēm, mēs uzzinām daudz vairāk par bēgšanu un neveiksmēm, taču neko par panākumiem.

  • 80% no panākumiem nodrošina ierašanās. (Vudijs Allens.)

  • Meistars nepārliecina, bet gan rada pārliecību.

  • Divas lieliskākās dienas cilvēka dzīvē ir tad, kad viņš piedzimst, un tad, kad atklāj – kāpēc.

  • Cilvēki baidās no tā, kas viņos ir iekšā, jo nezina, ko ar to iesākt, – taču tikai šeit var atrast resursus, kas ļauj dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

  • Gandijs ir teicis: „Vispirms viņi tevi ignorēs. Tad par tevi smiesies. Pēc tam viņi pret tevi cīnīsies. Un tad tu uzvarēsi!”

Par otru grāmatu  – rīt, bet nobeigumā, atgriežoties pie 13. augusta tematikas par kreiļiem:  ļoti labi zinu stāstus no bērnības, kā skolās kreiļus mēdza pāraudzināt – pat kreisā roka tika sieta pie krēsla, lai iemācītu darboties ar labo – jo tā un ne citādi ir jādara visiem skolas bērniem. Un tiešām izdarīja to, ko skaļi, ar izsaukuma zīmi izkliedz minētās grāmatas nosaukums. Par laimi, sabiedrība ir mainījusies, un nu mēs varam domāt, izdarīt izvēli, izmantot iespēju iespējas – vai un cik pilnvērtīgi mēs to darām?

Un, lūk, dažu superīgu domātāju neordinārās idejas:

 

Amazing Idea. Try by yourselfimages (2)some_of_the_greatest_ideas_ever_640_16-600x400

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s