Noa Gordons “Dziednieks”

lejupielāde (5)

Katra grāmata rada asociācijas. Parasti lasot mana iztēle darbojas līdzi ļoti dzīvi – es sajūtu garšas un smaržas, emociju gammu. Noa Gordona „Dziednieks” ir grāmata par maizi, ūdeni, ticību sev un mīlestību – tieši tik daudz ir cilvēkam vajadzīgs, lai sasniegtu savu mērķi. Un vēl – gēnos ierakstītā veselība un rakstura īpašības.

Vispār arī šī grāmata manā plauktā nonāca ar slavenās mitoloģiskās būtnes Esgribumanvajag palīdzību. Ilgi un mērķtiecīgi medīju grāmatu ibookā, līdz beigu beigās par pieklājīgu samaksu to arī ieguvu.

Tā stāsta par galvenā varoņa Roba piedzīvojumu pilno izaugsmi, ejot ceļu no bērnībā vecākus zaudējuša zēna iecerēm līdz patiesi labam, pieredzes bagātam ārstam, kas dieva doto dāvanu – izcilu intuīciju un slimnieka dzīves un nāves ceļa redzējumu – var izmantot savai misijai – cilvēku dziedināšanai.

Grāmata satur daudz vērtīga un ļoti interesanta materiāla. Tas ir ceļojums – jo patiesi no Anglijas līdz Isfahānai ir ārkārtīgi garš ceļš veicams, pie tam viduslaikos to var īstenot tikai kājām, zirga pajūgā, uz kamieļiem …Lēnām tātad… Un lasītājs dodas līdzi putekļos,  baidoties no slimībām, laupītājiem un apbrīnojot Roba spēju visā šajā ainā vēl apgūt persiešu valodu.

Tas ir arī apjomīgs vēsturisks romāns, kas atspoguļo cilvēku izdzīvošanas (tas ir trāpīgāks vārds par dzīvošanu šajā kontekstā) iespējas viduslaikos, atklāj ikdienas sadzīves grūtības,  lieliski var iepazīt austrumu tradīcijas un likumus. Vēsturiskais fons tikai paspilgtina Roba dzīvesgudrās atklāsmes, izpratni par dzīvi un nāvi, īpaši to gūstot situācijās, kad robeža starp šiem jēdzieniem kļuvusi ļoti šaura, piemēram, lappusēs par mēra ārstēšanu (ļoti spilgti prātā palikušas tieši ārsta piezīmes).

Tā ir grāmata par draudzību, ko nevar izjaukt pat rasu un kultūru atšķirības, par īstu un  dziļu mīlestību, par ģimeni, par spēku, izturību, sevis izsmelšanu un atkal no jauna iegūšanu, par vērtīgiem dzīves skolotājiem, bez kuriem īsts gudrību ceļš nemaz nav noejams.

Šī arī ir viena no grāmatām, kuru, kad tiek aizšķirta pēdējā lappuse, vēl turi rokās un glaudi tās vāku. Šoreiz blakus paša stāsta izietajam aplim jutu arī dziļu cieņu pret autoru – tas ir cilvēks, kurš apkopojis milzīgu vēsturiski kulturoloģisko materiālu, un vēl caurredzama ir liela mīlestība pret pasauli kopumā – Roba dzīves laikā piedzīvotais ir pamatots no visas sirds izlolotā vēlmē – dziedināt un glābt cilvēkus.

Lai arī grāmatu var uztvert kā pasaku, tā raisa lasītājā ko tiešām lielisku – iedvesmu un ticību labajam.  Tā māca nepadoties un ticēt sev (izklausās frāžaini, bet šī grāmata tiešām rosina to apzināties). 10/10

 „Dziednieks” ir pirmā triloģijas grāmata, tai seko „Šamanis” un latviešu valodā neizdotā „Matters of choise” .

Pagājušajā gadā uz ekrāniem iznākusi arī filma, kuru gan vēl neesmu paspējusi noskatīties:

 

 

 

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s