Īpaši – Haruki Murakami

HM-Monkey

Autors, par kuru nevarēju neuzrakstīt, lai gan nav gluži augusta sarakstā. Ir izlasīts latviski tulkotais, arī krievu valodā ir ļoti daudz grāmatu.

Izcilais japāņu rakstnieks Haruki Murakami.

Pirmo reizi iepazinos ar šo rakstnieku, kad izpārdošanā nopirku viņa „Skarbo brīnumzemi…” un, atkal mašīnā līdzi braucot tālu ceļa gabaliņu, sāku lasīt. Un viss… Tā nebija lēna gramstīšanās pa pirmajām lappusēm, tā nebija elpas ievilkšana un ik pa laikam palūkošanās pa logu. Grāmata mani iesūca sevī jau ar pirmo teikumu.

Viņa grāmatas ir suģestējošas un maģiskas, tajās ir daudz kodu un jautājumu, un arī, kas svarīgi, –  atbilžu.  Murakami lec pār realitātei un ļauj lasītājam arī to darīt. Tas nav detektīvs vai trilleris, kurā ir spriedze un reālistiski atrisinājumi. Tas ir ceļojums vai visos mākslas žanros, arī mūzikā.

Mana vismīļākā no rakstnieka grāmatām ir „Uzvelkamā putna hronika”, par kuru arī uzzināju nejauši, vēl pirms „Brīnumzemes”, lasīju kādā žurnālā, kā Fredis (tas, kurš no „Labvēlīgā tipa”…) to slavēja. Un tā tiešām ir varena grāmata. Tik sastingusi, lasot grāmatu, šķiet, neesmu bijusi nekad. Vienā pozā ieslīgusi, nekustoties, it kā pametu savu ķermeni un ceļoju ar galveno varoni viņa sievas meklējumos. Es nonācu Japānas vēsturē un ceļoju paralēlajās pasaulēs. Manu prātu burtiski apsēda simtiem jautājumu. Atceros, pat meklēju atbildes un lasīju tīmeklī par Murakami kodiem, piemēram, ko simbolizē „aka” u.tml. Lieliska, DZIĻUMDZIĻA (esat kādreiz stāvējuši ar spoguli pretī spogulim – nu, tāds bērnības eksperiments – ko tur var ieraudzīt? Pareizi – vēlreiz sevi ar spoguli, un tā līdz bezgalībai… tik dziļa)  grāmata, kas pati ir aka – tā, šķiet, pat iekustina lasītāja zemapziņu. Lasot liekas – jā, tu esi pietuvojies kādam tumšam ūdenim pats sevī, un tas liek sajūsmā noelsties.

Grāmata ir gana sarežģīta, daudzšķautņaina, ļoti interesanta, dinamiska, arī romantiska – īsti murakamiska.

Par citām Haruki Murakami grāmatām vēl uzrakstīšu.

Diemžēl pagājušajā gadā (par spīti daudzsološajām prognozēm) rakstnieks tā arī neieguva Nobela prēmiju.2182039_orig

Noskaņai Murakami playlist

About iwetataa

Bin jip un vaniļas debesis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: